Grzegorz Braun skazany w kuriozalnym procesie
2010-09-22 00:00:00
Grzegorz Braun, oskarżony o pobicie policjanta na służbie, został skazany przez sąd we Wrocławiu – informuje portal Fronda.pl. Najbardziej znany obecnie polski reżyser-dokumentalista zaznacza, że jest niewinny. Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście nakazał mu wpłacić 3,2 tys. kary grzywny i zwrócić koszty postępowania sądowego.
– Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że dał wiarę zeznaniom policjantów, więc mnie uznał za niewiarygodnego przestępcę i skazał – mówi portalowi Fronda.pl Grzegorz Braun. Reżyser zauważa, że sąd uznał za wiarygodnych tylko funkcjonariuszy. – Zeznania świadków, które przeczyły ich wersji, zostały uznane za niewiarygodne. Sąd odrzucał również wnioski obrony, które miały podważyć wersję funkcjonariuszy – zaznacza Braun.
Proces został utajony na wniosek policjantów, ale ogłoszenie wyroku odbyło się w obecności publiczności. Sędzia Barbara Kaszyca stwierdziła, że Braun jest winny stawianych mu zarzutów. Chodziło o stosowanie przemocy wobec policjantów poprzez wykręcenie kciuka i uszkodzenie wiązadeł palca oraz znieważenie funkcjonariusza przez nazwanie go "bandytą". Sędzia Kaszyca stwierdziła, że wypowiedzi oskarżonego miały na celu obrażenie funkcjonariusza – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
– Każdy wyrok skazujący w tej sprawie jest dla mnie nie do przyjęcia, ponieważ nie popełniłem zarzucanych mi czynów – podkreśla Braun. Reżyser nie kryje rozżalenia, wyrok określa jako hańbę sądu. Zapowiada apelację, jednak jak podkreśla, nie ma nadziei na sprawiedliwość. – Moje doświadczenia z sądami w Polsce nie dają mi żadnej nadziei na nią – tłumaczy.
– Trzy i pół tysiąca za poturbowanie policjanta to zdaje się mało. Czy policjanci mogą czuć się bezpieczni, jeśli można ich bezkarnie pobić? Jeżeli jestem winien, dlaczego zostałem skazany tylko na karę grzywny? Czy to nie jest przyzwolenie na znieważanie funkcjonariuszy? – pyta ironicznie Braun.
Reżyser podkreśla, że nie był przez nikogo oskarżany, dopóki sam nie zgłosił skargi na policjantów. – Poskarżyłem się, ponieważ jeden z zatrzymujących mnie funkcjonariuszy odmówił podania swoich personaliów, zostałem poturbowany podczas zatrzymania i przetrzymany bezpodstawnie na komisariacie. Sąd odrzucił jednak moją skargę, a kilka dni potem prokuratura postawiła mi zarzuty – przypomina.
Grzegorz Braun jest obecnie najbardziej znanym polskim reżyserem-dokumentalistą, scenarzystą i publicystą. Zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, w tym tak znanych jak: „Marsz wyzwolicieli”, „Defilada zwycięzców” oraz „Plusy dodatnie, plusy ujemne”. Kilka miesięcy temu TVP wyemitowała głośny film „Towarzysz Generał”, który powstał we współpracy reżyserskiej Brauna z Robertem Kaczmarkiem. Grzegorz Braun jest także współtwórcą telewizyjnego cyklu „Errata do biografii”.
Źródło: Fronda.pl, Nasz Dziennik, PiotrSkarga.pl
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!