Hiszpania: aborcja - świąteczny prezent od socjalistów

2009-12-18 00:00:00
Hiszpania: aborcja - świąteczny prezent od socjalistów

Kongres Deputowanych przyjął na swym ostatnim posiedzeniu przed świętami nową, niezwykle „postępową” ustawę aborcyjną – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Ustawa legalizuje uśmiercanie na życzenie nienarodzonych dzieci w pierwszych 14 tygodniach ciąży. Przeciwko liberalizacji prawa w tej kwestii ostro protestują obrońcy życia i środowisko medyczne.

Aborcyjną ustawę poparło podczas głosowania 184 deputowanych izby niższej Kortezów. 158 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Do socjalistów premiera José Zapatero przyłączyli się nacjonaliści z Kraju Basków, Nawarry i Galicii, separatyści katalońscy i postkomuniści. Przeciwko była prawicowa Partia Ludowa (PP), główna siła opozycyjna w Hiszpanii, i kilka małych partyjek – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Ustawa trafiła obecnie do Senatu.

Przeforsowana przez lewicę ustawa nie zezwala formalnie 16- i 17-letnim dziewczętom na aborcję bez konieczności informowania o swoich zamiarach rodziców, jak przewidywał pierwotnie projekt. Nowe prawo pozostawia jednak furtkę, która umożliwi dziewczętom aborcję bez wiedzy i zgody rodziców. Ustawodawca zastrzega bowiem, że gdyby poinformowanie bliskich miało spowodować „przemoc w rodzinie, groźby, środki przymusu lub złe traktowanie”, nastolatki będą mogły się poddać aborcji w tajemnicy – informuje „Rzeczpospolita”

Przeciwko nowej ustawie protestują lekarze. Ich stowarzyszenia przypominają, że zgodnie z kodeksem etycznym, lekarze „służą życiu”. Dziekani wydziałów medycyny nie chcą zmuszać studentów, by uczyli się wykonywania tych „zabiegów” na zajęciach. „Odmawiamy leczenia tragedii, jaką jest niepożądana ciąża, za pomocą jeszcze większej tragedii – aborcji” – napisali w oświadczeniu. „Odmawiamy włączania technik aborcyjnych do programu nauczania”. Uniwersytet Nawarry już uprzedził, że jego studenci nie posiądą tej umiejętności.

Źródło: Rzeczpospolita
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.