Hiszpania: naukowcy potwierdzają negatywne skutki zażywania pigułki ”dzień po”
2010-01-22 00:00:00
Istnieją wielorakie niekorzystne skutki uboczne stosowania przez kobiety tzw. pigułki „dzień po” – potwierdza w swym najnowszym raporcie Hiszpańska Agencja Lekarstw i Wyrobów Sanitarnych, podlegająca Ministerstwu Zdrowia. Ten środek wczesnoporonny, dopuszczony kilka miesięcy temu w Hiszpanii do użytku bez recepty, może wywoływać u kobiety – oczywiście poza śmiercią dziecka – m.in. zakrzepy, krwotoki, biegunki i nudności.
Z badań, przeprowadzonych przez Agencję, wynika, że najgroźniejszym następstwem zażywania pigułki przez kobiety są zakrzepy żylne, które z kolei mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążenia i oddychania. Głównym zagrożeniem jest możliwość ścięcia się krwi w głębokich żyłach, co może nawet zablokować dopływ krwi do płuc.
Cztery miesiące temu w Hiszpanii zezwolono na stosowanie tego środka bez recepty. Ministerstwo Zdrowia zarządziło, że można go zażywać bez żadnych ograniczeń formalnych i sanitarnych. Po ujawnieniu raportu zaprzeczyło, jakoby pigułka „dzień po” miała niekorzystne skutki uboczne dla zdrowia kobiety.
Dokument Agencji podaje, że wśród 1379 kobiet przebadanych po zażyciu przez nie co najmniej jednej pigułki „dzień po”, u 426 (prawie 31%) stwierdzono krwotoki, 189 (13,7%) odczuwało nudności, 184 – zmęczenie, 183 – bóle podbrzusza, 142 – bóle głowy, a szereg innych kobiet skarżyło się na bóle piersi, biegunki, wymioty i zawroty głowy.
Wyniki badań przekazano Ministerstwu już 7 października ub.r., w 5 miesięcy po rządowej zapowiedzi zwolnienia pacjentek od istniejącego jeszcze wówczas w Hiszpanii obowiązku proszenia lekarza o wypisanie tego specyfiku.
Konsultowani w sprawie raportu eksperci-farmaceuci nie chcieli się odnieść do tego opracowania, gdyż – ich zdaniem – logika podpowiada, że oceny ewentualnego ryzyka związanego ze stosowaniem danego preparatu należy dokonywać przed zmianą formalnych zasad używania go, a nie potem.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.