Hiszpania: protest przeciw filmowi o wymowie antychrześcijańskiej

2009-10-13 00:00:00

„Agora”, najnowszy film hiszpańskiego reżysera Alejandro Amenábara jest antychrześcijański i powiela fałszywe stereotypy na temat Kościoła katolickiego – stwierdza hiszpańska organizacja broniąca przed zniesławieniami religijnymi (OADIR). Jej przewodniczący Antonio Alonso Marcos, w otwartym liście do autora filmu, krytykuje najnowszy obraz reżysera za jego antychrześcijańskie przesłanie.

„Ten film wzbudzi w dzisiejszym społeczeństwie nienawiść wobec chrześcijan. Przedstawia pan pełen uprzedzeń pogląd dotyczący relacji między nauką a Kościołem, między wiarą a rozumem” – napisał działacz, przypominając, że podobne wrażenie odniosło wiele osób, które już widziały film.

Nawiązując do wcześniejszych wyjaśnień Amenábara, który twierdził, że film wymierzony jest nie w chrześcijan, lecz w tych, którzy „odpalają bomby i zabijają w imię Boże, czyli przeciwko fanatykom religijnym”, Marcos zwrócił uwagę, że gdyby takie były prawdziwe intencje reżysera, to przedstawiłby obecną sytuację na Bliskim Wschodzie.

Akcja filmu, w którym główną rolę gra Rachel Wesz, rozgrywa się w Egipcie w IV wieku naszej ery. Bohaterką jest Hypatia, kobieta-astronom uwięziona w Bibliotece Aleksandryjskiej. Piękna uczona próbuje bronić starożytnej mądrości w obliczu religijnych zamieszek rozgrywających się na ulicach miasta.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.