Hiszpania: w Saragossie zapalono milion świec w obronie życia

2009-11-10 00:00:00
Hiszpania: w Saragossie zapalono milion świec w obronie życia

Milion świec zapłonęło na ulicach Saragossy w sobotę wieczorem. Każda z nich oznacza jedno dziecko, które nie przyszło na świat z powodu aborcji. Milion – tyle dzieci zginęło w Hiszpanii od wejścia w życie pierwszej ustawy o aborcji w 1985 r. Dzisiaj najstarsze z nich miałyby po 24 lata.

Ignacio García Juliá, koordynator manifestacji, która odbyła się w Madrycie 17 października, odczytał o godz. 22 manifest w obronie życia. Ponad 3000 wolontariuszy przystąpiło do zapalania świec. Najwięcej – 300 tys. – zapłonęło na placu przed Audytorium, w którym odbywał się IV Międzynarodowy Kongres Pro-life. Na Placu Pilar i ul. Alfonsa I paliło się ponad 200 tys. świec, które utworzyły wielkie „Tak dla życia”.

Noc światła ma ścisły związek z manifestacją z 17 października, która zapoczątkowała „wielki ruch w obronie życia”, podkreślił koordynator manifestacji. Dodał, że „w obu wydarzeniach jest ten sam duch: każde życie się liczy i żadna kobieta nie jest i nie będzie sama”. Skrytykował też ośrodki aborcyjne, których postawa nie jest jednoznaczna. – Kobiety płacą gotówką i nie otrzymują faktur, co zaciemnia liczby ofiar aborcji – zaznaczył García Juliá.

Kampania „Milion świec” odbyła się w ramach zakończonego 8 listopada IV Międzynarodowego Kongresu w Obronie Życia. Wzięli w nim udział przedstawiciele 14 krajów, w tym także z Polski. Obradom towarzyszyło hasło: „Uwrażliwianie zgodą na rzecz życia”.

O konieczności takiej postawy mówiono z punktu widzenia lekarskiego, prawnego, społecznego, polityczno-medialnego i etyczno-antropologicznego. Ważnym elementem były świadectwa kobiet, który dokonały aborcji, forum młodzieżowe poświęcone fazom rozwoju ustawy o aborcji w Hiszpanii oraz prezentacja projektów innowacyjnych w obronie życia przez stowarzyszenia pro-life z kraju i z zagranicy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.