Hiszpania: wielki protest przeciw uśmiercaniu dzieci nienarodzonych

2010-03-08 00:00:00
Hiszpania: wielki protest przeciw uśmiercaniu dzieci nienarodzonych

600 tysięcy osób manifestowało w niedzielę w Madrycie swój sprzeciw wobec przyjętej przez hiszpański parlament ustawy wprowadzającej aborcję na życzenie. Podobne demonstracje będące wyrazem solidarności z hiszpańskimi obrońcami życia odbyły się w ponad 100 miastach Europy i obu Ameryk. Inicjatywę marszu dla życia poparło ponad 270 organizacji z całego świata. Ustawę legalizującą aborcję na życzenie podpisał w środę, 3 marca br. Król Hiszpanii Juan Carlos I.

Nikt nie powinien zostać w domu 7 marca. Jak możemy być spokojni teraz, kiedy cała Europa spogląda na Hiszpanię i kiedy aborcyjny projekt, prawdziwa «licencja na zabijanie», został przyjęty w parlamencie? – mówił Gádor Joya. Rzecznik platformy Prawo do Życia podkreślił, że „obecny rząd jest totalitarny i rządzi za plecami narodu ignorując i gardząc jego wolą”.

Organizatorzy marszu chcą wykorzystać fakt, że Hiszpania przewodniczy Unii Europejskiej – informuje Radio Watykańskie. „Chcemy dotrzeć do Europy, aby wydarzenie odbiło się echem w prasie europejskiej” – stwierdzili organizatorzy. Wśród stolic, które przyłączyły się do manifestacji znajdują się m. in. Santiago de Chile, Buenos Aires, Bogota i Meksyk, a w Europie Paryż i Rzym.

Niedzielny marsz odbył się pod hasłami: „Hiszpania – życie tak” oraz „W demokracji słucha się obywateli”. Manifestanci nieśli liczne transparenty z hasłami pro-life takimi jak: „Żądamy prawa do życia”, „Aborcja – kara śmierci” .

Jak informuje Fronda.pl , zgodnie z sugestiami organizatorów demonstracje odbyły się w „kolorze krwi”. Manifestanci byli ubrani na czerwono, albo mieli ze sobą czapki, balony, parasolki w tym kolorze. Na placu Puerta del Sol w Madrycie, minutą ciszy uczczono „pamięć dzieci, które już się nie narodzą”.

Dymisja minister ds. równouprawnienia Bibiany Aido i zniesienie ustawy dopuszczającej mordowanie nienarodzonych dzieci – to dwa główne postulaty uczestników demonstracji.

Swój podpis pod ustawą legalizującą zabijanie na życzenie dzieci poczętych złożył Król Hiszpanii Juan Carlos I. „Zobowiązuje wszystkich Hiszpanów, osoby prywatne i te, które cieszą się autorytetem, do przestrzegania i czuwania nad przestrzeganiem ustawy organicznej. Madryt, 3 marca 2010 roku” – napisał hiszpański monarcha pod ustawą, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowy zapis zacznie obowiązywać po czterech miesiącach od oficjalnej publikacji, czyli z początkiem lipca. Podpisana przez króla ustawa umożliwia kobietom zabicie dziecka do 14. tygodnia ciąży „bez udziału osób trzecich”. Aborcji będą mogły dokonywać już nawet 16-latki, i to bez zgody i wiedzy rodziców – w przypadku gdy „grozi im przemoc lub groźby ze strony rodziny". Medyczna aborcja będzie z kolei dozwolona nawet do 22. tygodnia ciąży w wypadku stwierdzenia przez lekarza zagrożenia dla zdrowia matki. Ponadto ustawa zakłada, że w szczególnych przypadkach - gdy np. utrzymanie ciąży mogłoby zagrażać życiu matki, aborcja będzie możliwa na każdym etapie ciąży. Nawet do ostatniego jej momentu - informuje "Nasz Dziennik".

Odpowiadając na apele znanych hiszpańskich katolików, by nie poddawał się lewicowym naciskom i nie podpisywał ustawy, król zasłania się twierdzeniem, jakoby w świetle demokratycznych procedur był tylko marionetką. Utrzymuje także, iż podpisał ustawę dopuszczającą aborcję tylko dlatego, że konstytucja nie pozwala mu postąpić inaczej. Juan Carlos, który deklaruje się jako katolik, wcześniej również podpisywał ustawy niezgodne z katolicką doktryną wiary, w tym m.in. prawo legalizujące w Hiszpanii związki homoseksualne.

Źródło: Radio Watykańskie, Fronda.pl, "Nasz Dziennik"
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.