Holenderski bp Antoon Hurkmans z diecezji Den Bosch, który wcześniej zalecił ks. Buyens, by nie udzielał Komunii Św. homoseksualistom, ugiął się pod presją pederastów, którzy demonstrowali w katedrze i zezwolił na udzielanie im Komunii Św. Jego decyzja spotkała się z krytyką innych duchownych.
Ks. prof. Cor Mennen z tej samej diecezji skrytykował decyzję biskupa, który początkowo wspierał ks. Luca Buyensa z Reusel, kiedy ten zdecydował się nie udzielić Komunii Św. mężczyźnie okrzykniętemu „księciem” homoseksualnej imprezy karnawałowej w miasteczku.
Postępowanie ks. Buyensa rozdrażniło pederastów, którzy, łamiąc prawo zakłócili najpierw Mszę św. w Reusell, a w następnym tygodniu Mszę św. w katedrze p.w. św. Jana w Den Bosch. Podczas obu Mszy św. nie udzielano w ogóle Komunii Św. w obawie o świętokradztwo.
Jednak w ub. tygodniu, po spotkaniu biskupa diecezji Den Bosch z przedstawicielami pederastów, diecezja wydała stosowne oświadczenie, w którym stwierdzono m.in., że aby móc przystępować do Komunii Św. trzeba być ochrzczonym, wierzyć, że w Eucharystii obecny jest sam Pan Jezus i trzeba prowadzić życie zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego. Zaznaczono również, że „zwykle nie odmawia się udzielania Komunii Św.” i że to dana osoba powinna rozstrzygnąć w swoim sumieniu, czy może przystąpić do Komunii, czy też nie.
Oświadczenie diecezji nie spodobało się ks. prof. Cor Menne z parafii Oss, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium diecezjalnym Den Bosch, który podkreślił, iż księża mają obowiązek odmawiania udzielenia Komunii Św. „publicznym grzesznikom”, do których zaliczają się także jawni homoseksualiści. Kapłan stwierdził ponadto, że w oświadczeniu wydanym przez diecezję zawarte jest jedynie pół prawdy i w rezultacie jest ono kłamliwe. Ubolewał także nad losem księży, którzy byli zamieszani w tę sprawę i są obecnie izolowani. Podkreślił jednocześnie, że powinnością biskupów jest głoszenie prawdy, nawet tej bardzo niewygodnej, jak choćby o grzechu, konieczności uformowania sumienia przez katolika, by móc podejmować odpowiedzialną decyzję o tym, czy przystępować do Komunii, czy też nie. Ks. Mennee 3 marca wysłał e-mail do diecezji, domagając się sprostowania oświadczenia.
Jednocześnie katolicki magazyn „Catholica” rozpoczął akcję zbierania podpisów pod internetową petycją w obronie ks. Buyensa, który jest izolowany przez diecezję.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Sprawa w diecezji Den Bosch pokazuje, jak bardzo zmysłowość rozprzestrzeniła sie we współczesnym świecie. Widzimy wyraźnie, w jakim momencie antychrześcijańskiej rewolucji się znajdujemy. Grzeszna zmysłowość nie ma względu nawet na największą świętość czyli na Najświętsze Ciało Pana Jezusa w Sakramencie Eucharystii. Jako wierni mamy nadzieję i modlimy się, aby odpowiednie władze duchowne wykorzystały wszystkie środki, aby część dla Najświętszego Sakramentu była zachowana tak w Holandii jak i innych miejscach świata opanowanego duchem buntu i apostazji. Słuszna wydaje się postawa tych kapłanów, którzy zgodnie z swym sumieniem starają się nie dopuścić do świętokradztwa. Wszystko to dzieje się w Wielkim Poście przypominając nam jakich wielkich zniewag doznawał i doznaje nadal nasz Zbawiciel. Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami!