Holandia: dechrystianizacja będzie się pogłębiać
2010-02-03 00:00:00
– W najbliższej dekadzie holenderski Kościół stanie w obliczu «kryterium prawdy» – stwierdził w wywiadzie opublikowanym w dzienniku „De Telegraaf” abp Wim Eijk. Metropolita Utrechtu jest przekonany, że proces dechrystianizacji zostanie w jego ojczyźnie zatrzymany dopiero ok. roku 2020.
Metropolita najważniejszej holenderskiej diecezji jest przekonany, że z powodu trudności finansowych oraz zmniejszania się liczby chrześcijan w najbliższej dekadzie w jego ojczyźnie zostanie zamkniętych tysiąc świątyń, w tym 400 kościołów katolickich i 600 protestanckich. Przypomina, iż episkopat katolicki wolałby, aby budynki uległy rozbiórce. Tam gdzie nie jest to możliwe ze względu na ich wartość historyczną, powinny służyć celom „godnym” – jako muzea czy placówki służby zdrowia. Jeśli budynek nadal miałby służyć celom sakralnym biskupi pragnęliby, aby odbywały się w nim nabożeństwa chrześcijańskie.
Biskupi są zdecydowanie przeciwni przekazywaniu kościołów muzułmanom, ponieważ część z nich interpretuje taki fakt jako obowiązek nawracania ludzi obojętnych czy chrześcijan na islam.
Abp Eijk mówił w wywiadzie, że na początku swej posługi jako arcybiskup Utrechtu włożył wiele wysiłku, aby uzdrowić sytuację finansową Kościoła w Holandii. – Gdybyśmy tego nie zrobili, bylibyśmy w połowie minionego roku bankrutami i nie moglibyśmy płacić uposażeń – wyjaśnił hierarcha. Ostatnio pojawiły się kierowane pod jego adresem z różnych stron krytyki m.in. z powodu – podyktowanego oszczędnościami – łączenia seminariów duchownych oraz troski, by formacja alumnów była zgodna z normami Kościoła powszechnego.
Zdaniem hierarchy, liczba katolików w ciągu najbliższej dekady zmniejszy się z obecnych 16 proc. do 10 proc. w roku 2020. W obliczu tych przemian konieczne jest, by tym bardziej byli oni widoczni w społeczeństwie.
Abp Eijk powiedział, że już dzisiaj dostrzega wśród ludzi wierzących coraz silniejszą tendencję do życia bardziej autentycznego. – Naszym celem jest doprowadzenie ludzi przez Jezusa Chrystusa do kontaktu z Bogiem. Przepowiadanie Ewangelii nie zależy od ogromnych środków finansowych. Jezus i apostołowie także rozpoczynali z bardzo skromnymi środkami. W ostateczności wszystko zależy od Bożego miłosierdzia i mocy – stwierdził metropolita Utrechtu.
Abp Eijk, był w latach 1999-2007 ordynariuszem Groningen. Przez niektórych uważany jest za duchownego o poglądach konserwatywnych, odzwierciedlających naukę Kościoła w drażliwych dziś kwestiach obrony życia ludzkiego, czy stosunku do praktyk homoseksualnych. Za jego rządów w diecezji pojawiły się „znaki nadziei”, zwiększyła się też liczba kandydatów do kapłaństwa i stałego diakonatu.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.