Holandia: dechrystianizacja będzie się pogłębiać

2010-02-03 00:00:00
Holandia: dechrystianizacja będzie się pogłębiać

W najbliższej dekadzie holenderski Kościół stanie w obliczu «kryterium prawdy» – stwierdził w wywiadzie opublikowanym w dzienniku „De Telegraaf” abp Wim Eijk. Metropolita Utrechtu jest przekonany, że proces dechrystianizacji zostanie w jego ojczyźnie zatrzymany dopiero ok. roku 2020.

Metropolita najważniejszej holenderskiej diecezji jest przekonany, że z powodu trudności finansowych oraz zmniejszania się liczby chrześcijan w najbliższej dekadzie w jego ojczyźnie zostanie zamkniętych tysiąc świątyń, w tym 400 kościołów katolickich i 600 protestanckich. Przypomina, iż episkopat katolicki wolałby, aby budynki uległy rozbiórce. Tam gdzie nie jest to możliwe ze względu na ich wartość historyczną, powinny służyć celom „godnym” – jako muzea czy placówki służby zdrowia. Jeśli budynek nadal miałby służyć celom sakralnym biskupi pragnęliby, aby odbywały się w nim nabożeństwa chrześcijańskie.

Biskupi są zdecydowanie przeciwni przekazywaniu kościołów muzułmanom, ponieważ część z nich interpretuje taki fakt jako obowiązek nawracania ludzi obojętnych czy chrześcijan na islam.

Abp Eijk mówił w wywiadzie, że na początku swej posługi jako arcybiskup Utrechtu włożył wiele wysiłku, aby uzdrowić sytuację finansową Kościoła w Holandii. – Gdybyśmy tego nie zrobili, bylibyśmy w połowie minionego roku bankrutami i nie moglibyśmy płacić uposażeń – wyjaśnił hierarcha. Ostatnio pojawiły się kierowane pod jego adresem z różnych stron krytyki m.in. z powodu – podyktowanego oszczędnościami – łączenia seminariów duchownych oraz troski, by formacja alumnów była zgodna z normami Kościoła powszechnego.

Zdaniem hierarchy, liczba katolików w ciągu najbliższej dekady zmniejszy się z obecnych 16 proc. do 10 proc. w roku 2020. W obliczu tych przemian konieczne jest, by tym bardziej byli oni widoczni w społeczeństwie.

Abp Eijk powiedział, że już dzisiaj dostrzega wśród ludzi wierzących coraz silniejszą tendencję do życia bardziej autentycznego. – Naszym celem jest doprowadzenie ludzi przez Jezusa Chrystusa do kontaktu z Bogiem. Przepowiadanie Ewangelii nie zależy od ogromnych środków finansowych. Jezus i apostołowie także rozpoczynali z bardzo skromnymi środkami. W ostateczności wszystko zależy od Bożego miłosierdzia i mocy – stwierdził metropolita Utrechtu.

Abp Eijk, był w latach 1999-2007 ordynariuszem Groningen. Przez niektórych uważany jest za duchownego o poglądach konserwatywnych, odzwierciedlających naukę Kościoła w drażliwych dziś kwestiach obrony życia ludzkiego, czy stosunku do praktyk homoseksualnych. Za jego rządów w diecezji pojawiły się „znaki nadziei”, zwiększyła się też liczba kandydatów do kapłaństwa i stałego diakonatu.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.