Holandia: za krytykę islamu polityk trafił przed sąd

2010-10-06 00:00:00
Holandia: za krytykę islamu polityk trafił przed sąd

Holenderski polityk, Geert Wilders został pozwany przez prokuraturę w Amsterdamie do sądu za podżeganie do nienawiści wobec muzułmanów. Grozi mu kara pozbawienia wolności do jednego roku i grzywna w wysokości ponad 7 tys. euro.

Wilders znany jest z nieprzychylnego stanowiska wobec islamu. W latach 2006-2008 często wypowiadał się negatywnie na temat muzułmanów i samego islamu. Mówił m.in. w debatach publicznych, odbywających się w parlamencie: „Mam dość islamu. Nie chcemy w Holandii już żadnych muzułmańskich imigrantów”. „Mam dość Koranu. Trzeba zakazać tę faszystowską księgę”. Wilders przyrównywał nieraz Koran do dzieła Hitlera „Mein Kampf”. Zrobił też krótki film - z powodu którego w ub. roku nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii - zestawiając samobójcze ataki muzułmańskich terrorystów z tekstami z Koranu, co rozwścieczyło wyznawców Mahometa. Otrzymał od nich liczne pogróżki i obecnie porusza się w towarzystwie ochroniarzy.

Geert Wilders wywodzi się z Partii na rzecz Wolności, która znacznie się wzmocniła po czerwcowych wyborach. Przypuszcza się, że odegra ona kluczową rolę w następnych wyborach parlamentarnych. Z tego względu, jak zauważają analitycy, istotne jest to, w jaki sposób jej czołowy polityk zostanie potraktowany przez sąd, który może wyznaczyć granice wolności wypowiedzi.

Wilders nie obawia się wyroku. Zapowiedział, że dalej będzie głosił swoje stanowisko w kwestii islamizacji kraju. Na razie, w procesie korzysta z prawa do milczenia i nie odpowiada na zadawane pytania. Wcześniej, jego prawnik dał do zrozumienia, że proces ma charakter polityczny, a sędziowie są stronniczy. Wyrok w sprawie ma zapaść 4 listopada.

Źródło: BBC, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!