Imigranci ożywiają Kościół w Australii

2009-12-08 00:00:00
Imigranci ożywiają Kościół w Australii

W australijskich parafiach o dużej liczbie migrantów wierni częściej deklarują, że ich wiara się rozwija, a Eucharystia ich inspiruje – wynika z badań przeprowadzonych przez tamtejszy episkopat. Przedstawił je 6 grudnia Bob Dixon, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Australii za przygotowanie programów duszpasterskich – informuje Radio Watykańskie.

Według zebranych przez Dixona danych, na niedzielą Mszę św. uczęszcza co tydzień 29.4 proc. katolickich migrantów, czyli dwa razy więcej niż rodzimych katolików (14 proc.). Migranci trzy razy częściej interesują się też losem wiernych, którzy odchodzą od wiary, są bardziej zadowoleni ze swej parafii i sprawowanych tam Mszy. Zdaniem przedstawiciela episkopatu obecność migrantów sprawia, że Kościół na antypodach jest bardziej dynamiczny.

Według rozgłośni watykańskiej, najszybciej na kontynencie australijskim rozwijają się Cerkwie prawosławne, a w szczególności koptyjska. Dzieje się tak dzięki napływowi migrantów z Egiptu.

Australia wciąż pozostaje krajem migrantów. Stanowią oni niemal połowę społeczeństwa. Tylko 51 proc. mieszkańców urodziło się w Australii z australijskich rodziców – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.