Imigranci ożywiają Kościół w Australii

2009-12-08 00:00:00
Imigranci ożywiają Kościół w Australii

W australijskich parafiach o dużej liczbie migrantów wierni częściej deklarują, że ich wiara się rozwija, a Eucharystia ich inspiruje – wynika z badań przeprowadzonych przez tamtejszy episkopat. Przedstawił je 6 grudnia Bob Dixon, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Australii za przygotowanie programów duszpasterskich – informuje Radio Watykańskie.

Według zebranych przez Dixona danych, na niedzielą Mszę św. uczęszcza co tydzień 29.4 proc. katolickich migrantów, czyli dwa razy więcej niż rodzimych katolików (14 proc.). Migranci trzy razy częściej interesują się też losem wiernych, którzy odchodzą od wiary, są bardziej zadowoleni ze swej parafii i sprawowanych tam Mszy. Zdaniem przedstawiciela episkopatu obecność migrantów sprawia, że Kościół na antypodach jest bardziej dynamiczny.

Według rozgłośni watykańskiej, najszybciej na kontynencie australijskim rozwijają się Cerkwie prawosławne, a w szczególności koptyjska. Dzieje się tak dzięki napływowi migrantów z Egiptu.

Australia wciąż pozostaje krajem migrantów. Stanowią oni niemal połowę społeczeństwa. Tylko 51 proc. mieszkańców urodziło się w Australii z australijskich rodziców – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.