Indie: w Orisie nadal giną chrześcijanie
2008-12-05 00:00:00
Chrześcijanie nadal giną w indyjskim stanie Orisa. 52-letnia Birmala Nayak została pocięta na trzy kawałki, a jej szczątki porzucono w lesie. Z kolei 45-letnia Lalita Digal „zaginęła” po tym, jak została zabrana ze swego domu na oczach świadków. Obie wróciły z obozów dla uchodźców do swych wiosek, z których wcześniej uciekły przed hinduistycznymi fundamentalistami, aby zebrać ryż z pól.
Władze zachęcają chrześcijan do powrotu do swych domów, nie potrafią jednak zapewnić im bezpieczeństwa. Jak dotychczas nie został aresztowany żaden ze sprawców antychrześcijańskiej przemocy z minionych trzech miesięcy – donosi agencja AsiaNews.
W wiosce Tiangia spalono 25 listopada dwa domy należące do chrześcijan, a także jeden hinduisty, który ośmielił się przyjąć u siebie wyznawców Chrystusa. Tego samego dnia w tej miejscowości w okręgu Kandhamal, w której zginęło już sześciu chrześcijan, władze zorganizowały „spotkanie pokojowe”, zapewniając o gwarancjach bezpieczeństwa dla tych uciekinierów, którzy zechcą wrócić.
Jednak Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan (GCIC) oskarża stanowy rząd o to, że nie chce powstrzymać przemocy. Jej przewodniczący Sajan George powiedział agencji AsiaNews, że wspólnoty chrześcijańskie w okręgu Kandhamal żyją w strachu nie tylko z powodu pamięci o atakach z grudnia 2007 r., ale także dlatego, iż władze pozwoliły na rozprzestrzenienie się przemocy po zabójstwie hinduistycznego przywódcy Swami Laxamananady 23 sierpnia br., o które niesłusznie oskarżono wyznawców Chrystusa.
Tymczasem premier Orisy Naveen Patnaik oświadczył w lokalnym parlamencie, że w związku z aktami przemocy w okręgu Kandhamal co najmniej 10 tys. ludzi było przesłuchiwanych, a 598 zostało aresztowanych. Jednak żaden z tych przypadków nie dotyczył wydarzeń po 23 sierpnia 2008 r. Podał jednocześnie do wiadomości, że po tej dacie spalono lub w inny sposób zniszczono 4215 domów i 252 kościoły lub domy modlitwy. Zastrzegł przy tym, że dane te nie są jeszcze kompletne.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.