Indonezja: katolicy z Zachodniej Jawy walczą o zgodę na budowę kościoła
2009-11-16 00:00:00
Katolicy z Zachodniej Jawy zwrócili się do miejscowego sądu z prośbą o cofnięcie zakazu budowy kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w powiecie Purwakarta (na wschód od Dżakarty). Potwierdził to w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews prawnik Liona M. Supriatna, dodając, że obecnie katolicka wspólnota czeka na wyznaczenie daty rozpatrzenia odwołania i omówienia prawnych jego aspektów.
Losy przyszłej świątyni są od pewnego czasu przedmiotem sporu między tamtejszymi katolikami, władzami i wspólnotą muzułmańską. 19 października miejscowa administracja cofnęła swą zgodę na budowę kościoła, wydaną 8 kwietnia br. na mocy jednomyślnej decyzji Agencji Forum Dialogu Międzywyznaniowego (FKUB) z Purwakarty. Unieważnienie zezwolenia nastąpiło w wyniku protestu zgłoszonego przez członków Frontu Obrony Islamu, którzy dopatrzyli się „nieprawidłowości” w wydaniu zgody.
Starania o budowę kościoła są w Indonezji bardzo złożone i mogą trwać od 2 do 7 lat, zanim wreszcie uzyska się wszelkie niezbędne dokumenty wymagane przez miejscowe prawo. Procedurę w tym zakresie reguluje tzw. Izin Mendrikan Bangunan (IMB) – rodzaj postanowienia prawnego, wydającego zezwolenia na otwarcie jakiejś instytucji.
Sprawę komplikuje wymóg uzyskania zgody co najmniej 60 osób mieszkających na terenie, na którym ma stanąć dany obiekt, oraz miejscowej grupy ds. dialogu międzyreligijnego. Ale nawet, mając już wszystkie zezwolenia, mogą dojść do tego „nie najlepiej określone motywacje”, przedstawione w dokumentacji, które skłonią urzędników do zablokowania projektów. Często dzieje się tak pod naciskiem miejscowych muzułmanów lub radykalnych ruchów islamskich.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.