Indonezja: katolicy z Zachodniej Jawy walczą o zgodę na budowę kościoła
2009-11-16 00:00:00
Katolicy z Zachodniej Jawy zwrócili się do miejscowego sądu z prośbą o cofnięcie zakazu budowy kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w powiecie Purwakarta (na wschód od Dżakarty). Potwierdził to w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews prawnik Liona M. Supriatna, dodając, że obecnie katolicka wspólnota czeka na wyznaczenie daty rozpatrzenia odwołania i omówienia prawnych jego aspektów.
Losy przyszłej świątyni są od pewnego czasu przedmiotem sporu między tamtejszymi katolikami, władzami i wspólnotą muzułmańską. 19 października miejscowa administracja cofnęła swą zgodę na budowę kościoła, wydaną 8 kwietnia br. na mocy jednomyślnej decyzji Agencji Forum Dialogu Międzywyznaniowego (FKUB) z Purwakarty. Unieważnienie zezwolenia nastąpiło w wyniku protestu zgłoszonego przez członków Frontu Obrony Islamu, którzy dopatrzyli się „nieprawidłowości” w wydaniu zgody.
Starania o budowę kościoła są w Indonezji bardzo złożone i mogą trwać od 2 do 7 lat, zanim wreszcie uzyska się wszelkie niezbędne dokumenty wymagane przez miejscowe prawo. Procedurę w tym zakresie reguluje tzw. Izin Mendrikan Bangunan (IMB) – rodzaj postanowienia prawnego, wydającego zezwolenia na otwarcie jakiejś instytucji.
Sprawę komplikuje wymóg uzyskania zgody co najmniej 60 osób mieszkających na terenie, na którym ma stanąć dany obiekt, oraz miejscowej grupy ds. dialogu międzyreligijnego. Ale nawet, mając już wszystkie zezwolenia, mogą dojść do tego „nie najlepiej określone motywacje”, przedstawione w dokumentacji, które skłonią urzędników do zablokowania projektów. Często dzieje się tak pod naciskiem miejscowych muzułmanów lub radykalnych ruchów islamskich.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.