Irlandia: bojkotu niedzielnej Mszy św. nie było

2010-09-28 00:00:00

Pomimo szeroko rozpropagowanej przez media akcji, wzywającej irlandzkie kobiety do opuszczenia niedzielnej Mszy św. 26 września br., by w ten sposób zademonstrować swoje niezadowolenie z polityki prowadzonej przez Kościół katolicki względem kobiet, nie zauważono spadku liczby uczestniczących w Eucharystii. W niektórych regionach wiernych było nawet więcej niż zazwyczaj.

Kilka tygodni temu niejaka Jennifer Sleeman nawoływała za pośrednictwem mediów, by kobiety zbojkotowały niedzielną Mszę św. w dniu 26 września. Miały tym samym dać wyraz niezadowoleniu ze sposobu traktowania kobiet w strukturach kościelnych, w szczególności zaś wyrazić dezaprobatę z powodu obowiązywania zakazu wyświęcania kobiet w Kościele katolickim, a także ich rzekomej dyskryminacji.

Jak donoszą media, nie zauważono, aby bojkot spotkał się z odzewem kobiet katolickich w Irlandii. Zamieszanie zaś wykorzystali biskupi, aby przypomnieć, iż obowiązkiem katolików jest uczestniczenie w każdej niedzielnej Mszy św.

Źródło: IrishTimes, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!