„Wiemy dobrze, jak ważną rolę w ochronie zdrowia pełnią szczepienia i rozumiemy nasz rodzicielski obowiązek, aby poddawać im nasze dzieci, zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień. Niestety, na jego liście znajdują się preparaty budzące sprzeciw naszego sumienia, gdyż wytworzone zostały w oparciu o komórki pochodzące z ciał dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji (linie komórkowe MRC-5 i WI-38)” – podkreśla Barbara Malinowska, przedstawicielka grupy rodziców, którzy stanęli przed koniecznością szczepienia dzieci preparatami budzącymi moralne wątpliwości. Z ich inicjatywy powstała strona internetowa www.dobreszczepionki.pl, na której zostały umieszczone dostępne informacje na temat możliwości wyboru preparatów, które nie będą moralnie problematyczne.
Choć prawie wszyscy rodzice uczestniczą w programie szczepień, to tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że wiele szczepionek przeciwko popularnym chorobom zakaźnym produkowanych jest w oparciu o linie komórkowe pochodzące z ciał dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji (linie
MRC-5 Jacobs et al. i
WI-38 Hayflick) – czytamy na stronie internetowej
www.dobreszczepionki.pl.
Jest tak w przypadku potrójnie skojarzonej szczepionki przeciwko odrze, różyczce i śwince (
Priorix lub
MMR II), stosowanej w 13. miesiącu i 10. roku życia dziecka, oraz doustnej szczepionki przeciwko poliomyelitis (
Polio Sabin Oral), stosowanej w 6. roku życia dziecka. Tymi preparatami szczepimy nasze dzieci w ramach
obowiązkowego kalendarza szczepień.
Barbara Malinowska zauważa, że na terenie Polski nie są dostępne inne potrójnie skojarzone szczepionki przeciwko śwince, różyczce i odrze produkowane w sposób etyczny. Nie istnieje więc wobec nich żadna alternatywa.
Strona internetowa
www.dobreszczepionki.pl daje rodzicom wiedzę na temat możliwości wyboru preparatów, które nie będą moralnie problematyczne. Z rozmów z rodzicami oraz lekarzami wynika, że jedni i drudzy rzadko zdają sobie sprawę z tego, jakimi preparatami szczepimy dzieci.
Strona ta zawiera także
apel do Ministerstwa Zdrowia oraz koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionki. Są to instytucje, które mogą zadecydować o produkcji bądź dopuszczeniu do obrotu preparatów alternatywnych. Dopóki jednak nie ma odpowiednio dużego nacisku ze strony konsumentów, problem dla urzędników i firm produkujących szczepionki po prostu nie istnieje – zaznacza Barbara Malinowska, prosząc o wsparcie akcji i złożenie elektronicznego podpisu pod
petycją.
Temat szczepionek budzących sprzeciw sumienia podjęła na łamach dwumiesięcznika
„Polonia Christiana” Bogna Białecka. W artykule zatytułowanym
„Szczepionki-dylemat rodzica” (Polonia Christiana maj/czerwiec 2009) autorka przypomina o tym, że od niemal 40 lat firmy farmaceutyczne produkują szczepionki wyhodowane na komórkach abortowanych dzieci.
Źródło: dobreszczepionki.pl, PiotrSkarga.pl