Jaka prawica potrzebna Polsce?

2013-07-01 00:00:00
Jaka prawica potrzebna Polsce?
Dnia 28 czerwca sala spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie wypełniła się słuchaczami. Na zaproszenie Klubu „Polonia Christiana” i lubelskiego KIK-u przybył Jan Łopuszański. Obraz polskiej prawicy, ale także najważniejsze wyzwania dla polskiego patriotyzmu stanowiły treść jego prelekcji.

Poseł wielu kadencji, wykładowca stosunków międzynarodowych i publicysta podjął się próby odpowiedzi na pytanie: Jaka prawica potrzebna Polsce? W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wieloznaczność terminu „prawica”. Zarysował panoramę inicjatyw politycznych w Polce AD 2013 oraz dokonał jej interpretacji. Zwrócił uwagę na wyznaczniki ideowe, takie jak stosunek do katolicyzmu i klasycznej kultury czy poglądy w sferze ekonomicznej. Wskazał na rosnące znaczenie odniesień do tradycji politycznych II RP. Szczególnie ciekawa była analiza usiłująca odgadnąć inspiracje (czy wręcz „dźwignie wpływów”) mające swoje źródła w polityce mocarstw europejskich i światowych. To one są zdaniem J. Łopuszańskiego powodem znaczących zmian, które zarysowują się na prawej stronie polskiej sceny politycznej.

Prelegent wskazał na jałowość „wizerunkowych” sporów największych partii zastępujących w znacznej mierze rzeczywistą debatę publiczną. Także spory historyczne powinny, jego zdaniem, ustąpić miejsca rozstrzyganiu rzeczywistych problemów Polski i Polaków. Aby tak się działo polska prawica potrzebuje „drugiej i trzeciej linii polityki” – osób i i instytucji stanowiących zaplecze intelektualne i organizacyjne dla kierowania sprawami kraju. Stopień zamętu w sferze społeczno-politycznej jest jednak tak duży, że polscy patrioci potrzebują odnowy duchowej: powrotu do Kościoła w jego wymiarze horyzontalnym (Kościoła jako wspólnoty człowieka z Bogiem), co może się dokonać chociażby poprzez przeżycie rekolekcji. Spointowana tak poważnym wezwaniem prelekcja dała impuls do długiej i gorącej dyskusji.


KS.
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.