Jaka prawica potrzebna Polsce?

2013-07-01 00:00:00
Jaka prawica potrzebna Polsce?
Dnia 28 czerwca sala spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie wypełniła się słuchaczami. Na zaproszenie Klubu „Polonia Christiana” i lubelskiego KIK-u przybył Jan Łopuszański. Obraz polskiej prawicy, ale także najważniejsze wyzwania dla polskiego patriotyzmu stanowiły treść jego prelekcji.

Poseł wielu kadencji, wykładowca stosunków międzynarodowych i publicysta podjął się próby odpowiedzi na pytanie: Jaka prawica potrzebna Polsce? W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wieloznaczność terminu „prawica”. Zarysował panoramę inicjatyw politycznych w Polce AD 2013 oraz dokonał jej interpretacji. Zwrócił uwagę na wyznaczniki ideowe, takie jak stosunek do katolicyzmu i klasycznej kultury czy poglądy w sferze ekonomicznej. Wskazał na rosnące znaczenie odniesień do tradycji politycznych II RP. Szczególnie ciekawa była analiza usiłująca odgadnąć inspiracje (czy wręcz „dźwignie wpływów”) mające swoje źródła w polityce mocarstw europejskich i światowych. To one są zdaniem J. Łopuszańskiego powodem znaczących zmian, które zarysowują się na prawej stronie polskiej sceny politycznej.

Prelegent wskazał na jałowość „wizerunkowych” sporów największych partii zastępujących w znacznej mierze rzeczywistą debatę publiczną. Także spory historyczne powinny, jego zdaniem, ustąpić miejsca rozstrzyganiu rzeczywistych problemów Polski i Polaków. Aby tak się działo polska prawica potrzebuje „drugiej i trzeciej linii polityki” – osób i i instytucji stanowiących zaplecze intelektualne i organizacyjne dla kierowania sprawami kraju. Stopień zamętu w sferze społeczno-politycznej jest jednak tak duży, że polscy patrioci potrzebują odnowy duchowej: powrotu do Kościoła w jego wymiarze horyzontalnym (Kościoła jako wspólnoty człowieka z Bogiem), co może się dokonać chociażby poprzez przeżycie rekolekcji. Spointowana tak poważnym wezwaniem prelekcja dała impuls do długiej i gorącej dyskusji.


KS.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.