Jubileusz 300-lecia odzyskanego kościoła w Chyrowie

2010-08-10 00:00:00

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały przewodniczył 8 sierpnia w Chyrowie k. Sambora jubileuszowym obchodom 300-lecia kościoła parafialnego św. Wawrzyńca. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny św. Mszę św. odpustową odprawiono w odzyskanej niedawno przez wiernych świątyni. W uroczystości uczestniczyła też grupa rodzin byłych parafian, przybyła z Polski i Wielkiej Brytanii.

Ks. Paweł Czyrek, proboszcz parafii przypomina, że parafia rzymskokatolicka w tym miasteczku istnieje od 1531 r. Obecny kościół p.w. św. Wawrzyńca został wybudowany na początku XVIII w. Kilka razy dokonywano jego rozbudowy i wzniesiono dzwonnicę. Po II wojnie światowej kościół został zamknięty. Przez jakiś czas mieścił się tam magazyn, później pomieszczenie świątyni zaadaptowano na dom kultury oraz siedzibę organizacji kozaków. Z zewnątrz kościół zachował wygląd świątyni, ale wewnątrz został przegrodzony i utworzono w nim dwa piętra.

Po odrodzeniu wspólnoty rzymskokatolickiej w Chyrowie wierni od 18 lat starali się o zwrot kościoła – wspomina w rozmowie z KAI Janina Piróg. Przewodnicząca rady parafialnej zaznacza, że żadna z miejscowych wspólnot kościelnych nie rości sobie pretensji do budynku. W miejscowości czynna jest cerkiew greckokatolicka, a prawosławni otrzymali dawną kaplicę jezuitów.

Mieliśmy wiele kłopotów, wygrywaliśmy rozprawy sądowe we Lwowie i Kijowie, jednak władze miasteczka ciągle nie oddawały kluczy od kościoła. Świątynia została nam zwrócona dopiero w lutym br. dzięki arcybiskupowi lwowskiemu Mieczysławowi Mokrzyckiemu oraz staraniom prawnika ze Lwowa, Igora Czopka. Bardzo dziękujemy naszym rodakom z Sanoka, Przemyśla oraz terenów Polski, a także z Londynu za wsparcie finansowe w odnowieniu tej zrujnowanej świątyni – powiedziała przewodnicząca rady parafialnej.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025