Już w ten czwartek – prof. Kucharczyk w Poznaniu! Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie

2025-01-27 00:00:00
Już w ten czwartek – prof. Kucharczyk w Poznaniu! Klub „Polonia Christiana” zaprasza na spotkanie

Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu.

Jesteśmy przekonani, że podniesienie w przestrzeni publicznej do rangi kluczowego wydarzenia rocznicy tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski jest zadaniem z gatunku obowiązkowych dla sprawy obrony korzeni cywilizacji i dorobku chrześcijańskiej Polski, jak również dla odbudowy relacji społecznych i jedności wspólnoty narodowej oraz dla odkłamania w publicznym przekazie obrazu monarchii i samego monarchy jako władcy katolickiego. Cieszy nas, że zaczynają ów temat dostrzegać poważne instytucje: Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie, zapowiedziano również specjalne posiedzenie połączonych izb parlamentu, które w kwietniu ma odbyć się w królewskim Gnieźnie. Również z tej okazji Narodowy Bank Polski zdecydował się na emisję specjalnych monet.

 

Tysiąclecie podniesienia polskiej korony będzie również obecne w inicjatywach naszego Stowarzyszenia. Już w najbliższy czwartek 30 stycznia zapraszamy Państwa do Poznania na wykład wybitnego znawcy dziejów Polski – prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka.

 

Nasz prelegent już wielokrotnie dał się poznać jako znakomity pisarz i publicysta. Pośród jego licznych dzieł książkowych wypada wspomnieć m.in. „Christianitas między Niemcami i Rosją” (wyd. 2016), „Prusy. Pięć wieków” (2020), „Polska. Dzieje państwa i narodu” (2022), czy też wspólnie z Krzysztofem Rakiem „Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI wieku” (2024). W dorobku profesora trudno nie wymienić także książki, którą opublikowaliśmy w ramach Biblioteki „Polonia Christiana”. Mowa o książce prof. Kucharczyka pt. „Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem”.

 

- Były czasy, kiedy np. dla niemieckich mieszkańców państwa Zakonu Krzyżackiego, a później państwa pruskiego, to Polska – Królestwo Polskie, Rzeczpospolita – była atrakcyjnym modelem ustrojowym. To niemieccy mieszkańcy skupieni w Związku Pruskim w 1454 r. szukali protekcji w królu polskim, oddali się pod jego opiekę dobrowolnie (...) Wyzwaniem przed nami, zwłaszcza przed polskimi elitami jest zacząć myśleć samodzielnie – przez pryzmat polskich obowiązków

 

- mówił prof. Kucharczyk w serii rozmów z wydawnictwem Biały Kruk. I ten obecny rok, w którym upływa milenium od koronacji dwóch pierwszych polskich monarchów jest okazją do przywracania w naszej pamięci obrazu Polski niepodległej, mającej zdolności do projektowania siły na arenie europejskiej, zarazem wiernej Bogu i zdecydowanej szerzyć chrześcijaństwo wśród pogan.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem zatytułowane „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”, które odbędzie się w Poznaniu w czwartek 30 stycznia 2025 r. Miejsce spotkania to sala nr 119 (I piętro) w Domu Technika NOT przy ul. Wieniawskiego 5-9. Początek zaplanowano na godz. 18:30. Jak zawsze, wstęp wolny!

 
prof. Grzegorz Kucharczyk - plakat Poznań styczeń 2025

 

piotrskarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.