Kalifornia: sąd nad instytucją małżeństwa

2010-01-12 00:00:00
Kalifornia: sąd nad instytucją małżeństwa

W Kalifornii ruszył proces, który może przejść do historii sporu o „małżeństwa” homoseksualistów – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Dwie kobiety Kristin Perry i Sandra Stier, żyjące ze sobą w związku lesbijskim, domagają się formalnego uznania ich związku za małżeństwo. Sprawą Perry kontra Schwarzenegger – gubernator Kalifornii został pozwany jako reprezentant rządu – zajmuje się od wczoraj okręgowy sąd federalny w San Francisco.

Podstawą do skargi jest referendum z 2008 roku, w którym większość – choć nieznaczna – głosujących opowiedziała się za wpisaniem do konstytucji Kalifornii zakazu małżeństw osób tej samej płci, na które parę miesięcy wcześniej zezwolił stanowy Sąd Najwyższy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Ta sprawa ma ogromne znaczenie dla przyszłości małżeństwa w naszym kraju. Stawka jest ogromna: orzeczenie uchylające wyniki referendum grozi anulowaniem ustaw chroniących małżeństwo w 45 stanach oraz ustawodawstwa federalnego” – głosi oświadczenie organizacji Protect Marriage, która była jednym z inicjatorów referendum. Zwolennicy legalizacji tzw. małżeństw osób tej samej płci, zapowiadają, że bez względu na wyrok sprawa trafi ostatecznie przed Sąd Najwyższy USA.

Rozpoczęty wczoraj proces jest pierwszą tego rodzaju sprawą wniesioną przed sąd federalny. Po raz pierwszy w historii sądowych potyczek o związki gejowskie powołani zostaną świadkowie. Analizowany będzie nie tylko prawny, ale i społeczny, religijny oraz moralny wymiar problemu – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Po raz pierwszy w naszej historii myśli, motywy i osobiste przekonania inicjatorów referendum staną się obiektem sądowej analizy w poszukiwaniu „niewłaściwych” intencji – ostrzega Andy Pugno, główny prawnik Protect Marriage. Jego zdaniem, dopuszczając tego rodzaju materiał dowodowy do sprawy, sąd jeszcze przed jej rozpoczęciem przychylił się do zarzutów drugiej strony, która twierdzi, że inicjatorzy referendum kierowali się bigoterią i nienawiścią do homoseksualistów.

Źródło: Rzeczpospolita
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.