Kanada: anglikanizm trafił na ”margines życia publicznego”
2010-02-15 00:00:00
Kanada staje się „postchrześcijańskim społeczeństwem”, a dominujący niegdyś w tym kraju anglikanizm znajduje się na „marginesie życia publicznego” – pisze publicystka dziennika "USAToday", powołując się na najnowsze badanie wykonane na zlecenie anglikańskiej diecezji Kolumbii Brytyjskiej.
Zdaniem Cathy Lynn Grossman z działu religijnego gazety, o tym, że dawne bogactwo religijne Kraju Klonowego Liścia staje się historią mogą przekonać się miłośnicy sportu, którzy odwiedzają obecnie Kanadę z okazji trwających w Vancouver Igrzysk Olimpijskich.
Według najnowszej analizy, przy obecnym tempie odchodzenia Kanadyjczyków od anglikanizmu – wynoszącego 13 tys. osób na rok – w 2061 roku wspólnota liczyć będzie tylko jednego wiernego. Raport przypomina, że w latach 1961-2001 odeszło z niej 53 proc. członków. W ten sposób populacja anglikanów zmniejszyła się w tym czasie z 1.36 mln do 642 tys. wiernych. Tylko między 1991 a 2001 roku ubyło 20 proc. anglikanów.
Badanie sugeruje, że spośród 54 anglikańskich świątyń znajdujących się w rejonie Vancouver i sąsiadującego obszaru Gulf Islands, prawie co drugą przygotowuje się do zamknięcia, a całą starzejącą się anglikańską populację Kanady dzieli tylko „jedno pokolenie od wymarcia”.
Naukowcy zauważają, że tylko Kościół katolicki radzi sobie w obecnej sytuacji i notuje niewielki wzrost liczby wiernych, co zawdzięcza, zdaniem autorów raportu, imigrantom przybywającym do tego kraju.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.