Kard. Grocholewski: Europa powinna bronić swoich chrześcijańskich korzeni

2009-10-23 00:00:00
Kard. Grocholewski: Europa powinna bronić swoich chrześcijańskich korzeni

Z dumą i uporem Europa bronić powinna swoich chrześcijańskich korzeni – uważa kardynał Zenon Grocholewski. W wywiadzie dla portalu pontifex.roma.it prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej stwierdza, że „szacunek, jaki winniśmy wszyscy okazywać prawdzie, nakazuje nam bez wahania uznać, że początki kontynentu europejskiego są związane z chrześcijaństwem, co do tego nie ma dyskusji”.

Kardynał dodaje, że „jeśli przyjrzeć się kulturze Zachodu, a szczególnie Europy, nie sposób nie zauważyć, że największe i najbardziej podziwiane dzieła sztuki znajdują się w katedrach i kościołach, co chyba świadczy o czymś”.

- Prawdziwa kultura, jak również prawda i piękno, biorą swój początek z chrześcijaństwa, a na pewno nie z teorii, inspirowanych przez oświecenie. Chrześcijaństwo było inspiracją dla autentycznych arcydzieł i dzieł wielkiej miary, dając namacalny dowód, że nasze korzenie, zarówno kulturowe, jak i artystyczne, znajdują się w religii chrześcijańskiej - mówi kardynał Grocholewski.

Purpurat wyraża jednocześnie przekonanie, że „należy bronić chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu i być z nich dumnym, trzeba być ich dzielnymi świadkami”. Zauważa, że „próby historii” nie wytrzymały ani komunizm, ani faszyzm, które zawaliły się „jak domki z kart”, „podczas gdy chrześcijaństwo zachowało swoją nienaruszoną wartość”.

Zapytany, co myśli o propozycji nauczania Koranu we włoskich szkołach publicznych, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej stwierdził: „muzułmanie mają oczywiście prawo do kultu, z przykrością jednak muszę zauważyć, że komuś zależy na wyeliminowaniu z programów szkolnych nauki religii katolickiej”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.