Kard. Levada: tradycyjni anglikanie pragną jedności z Kościołem
2008-07-29 00:00:00
Kongregacja Nauki Wiary bada propozycję, aby „Tradycyjna Wspólnota Anglikańska” zjednoczyła się z Kościołem powszechnym - ujawnił prefekt tej dykasterii kard. William Levada. Zapewnia o tym w liście, który 25 lipca otrzymał zwierzchnik wspólnoty John Hepworth.
„Chciałbym zapewnić was o wielkiej uwadze, jaką kongregacja darzy perspektywę realnej jedności” – napisał kard. Levada. „Kiedy tylko kongregacja będzie mogła definitywnie odpowiedzieć na waszą propozycję, poinformujemy was – stwierdził prefekt.
Z propozycją przystąpienia wspólnoty do Kościoła powszechnego John Hepworth wystąpił podczas swojej wizyty w biurach kongregacji w październiku 2007 r.
List od kard. Levady zwierzchnik wspólnoty tradycyjnych anglikanów określił jako „gorący i dodający otuchy” całej wspólnocie. Poinformował, że odpisał już prefektowi „wyrażając wdzięczność w imieniu swoich braci biskupów”, potwierdzając ich „determinację, by osiągnąć jedność, o którą z taką mocą modlił się Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy”.
„Tradycyjna Wspólnota Anglikańska” skupia ok. 400 tys. wiernych na wszystkich kontynentach. Należy do niej 12 „ortodoksyjnych” wspólnot, z których wiele w swojej nazwie zawiera słowa „katolicki Kościół anglikański”, a ponadto dwie diecezje misyjne. Od lat stanowi ona alternatywę dla tradycyjnie nastawionych anglikanów, którzy odrzucają liberalizm i modernizm.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.