Kard. Varela: lekcje religii w szkołach są dyskryminowane
2009-11-25 00:00:00
Prawdziwą burzę wywołało w Madrycie przemówienie ks. kard. Rouco Vareli wygłoszone w trakcie sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Kardynał Varela skrytykował fatalny stan edukacji w szkołach. Stwierdził też, że lekcje religii są w nich dyskryminowane – donosi „Nasz Dziennik”. Dużą część swojego wystąpienia przewodniczący hiszpańskiego Episkopatu poświęcił obchodom Roku Kapłańskiego oraz sytuacji duchowieństwa w tym kraju.
Ks. kard. Rouco Varela podkreślił, że poziom hiszpańskiego szkolnictwa uległ dramatycznemu pogorszeniu. Hierarcha zwrócił uwagę na dyskryminowanie lekcji religii. – Uważamy, że obowiązująca regulacja w kwestii tego przedmiotu nie dostosowuje się do tego, co przewiduje Umowa w sprawie edukacji i kultury pomiędzy Stolicą Apostolską i Hiszpanią – powiedział.
Ksiądz kardynał uznał również zajęcia wychowania obywatelskiego za „nauczanie ideologiczne i indoktrynujące” – donosi „NDz”. – Niepokoi nas także zbiór przedmiotów zwanych wychowaniem obywatelskim, które z racji obowiązkowego charakteru powinno być programowane jako przedmiot ściśle cywilnoprawny, a nie jak to się dzieje obecnie - jako przedmiot formacji moralnej oraz wizji człowieka, życia i świata, typowa formuła nauczania ideologicznego i indoktrynującego – stwierdził ks. kard. Rouco Varela. Te słowa natychmiast odbiły się szerokim echem w hiszpańskich mediach.
– Dzięki Bogu zostały za nami najostrzejsze przejawy tzw. kryzysu kapłaństwa z okresu posoborowego... Przeciwnie, jest wiele nowych zjawisk, które budzą nadzieję. Wokół nowych charyzmatów i rzeczywistości kościelnych pojawiają się grupy młodzieży, która posiada wielką świadomość przynależności i umiłowania Kościoła – powiedział hierarcha odnosząc się do sytuacji hiszpańskiego duchowieństwa.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.