Kardynał Robert Sarah odchodzi z urzędu prefekta Kongregacji Kultu Bożego. Podziękujmy wspaniałemu kapłanowi za lata posługi

2021-03-06 00:00:00
Kardynał Robert Sarah odchodzi z urzędu prefekta Kongregacji Kultu Bożego. Podziękujmy wspaniałemu kapłanowi za lata posługi

Swoją posługę jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego kończy Kardynał Robert Sarah. Złożona na ręce Ojca Świętego Franciszka rezygnacja została przyjęta. Jako wierni doceniający pełne poświęcenia Kardynała Saraha obronie tradycyjnej katolickiej nauki o rodzinie, moralności seksualnej i prawie do życia podziękujmy Kardynałowi, włączając się w akcję Stowarzyszenia „Polonia Christiana” pod hasłem „Merci Eminence!” ("Dziękujemy Eminencjo").

 

Pochodzący z afrykańskiej Gwinei duchowny 13 sierpnia 1979 roku został mianowany przez Papieża Jana Pawła II biskupem diecezji Konakry. Sakry biskupiej udzielał mu Kardynał Giovanni Benelli, a w chwili przyjmowania tej godności Robert Sarah był najmłodszym biskupem (34 letnim) w Kościele Katolickim.

W swojej posłudze Kościołowi pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady Cor Unum (od 7 października 2010 roku), która koordynuje działalność charytatywną Kościoła Katolickiego. Na to stanowisko 7 października 2010 roku mianował Kardynała Saraha Ojciec Święty Benedykt XVI.

W kolejnym miesiącu, podczas konsystorza 20 listopada 2010 roku, Biskup Robert Sarah odebrał biret kardynalski. 24 listopada 2014 roku Papież Franciszek mianował Kardynała Roberta Saraha prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pełniąc wiele ważnych funkcji w Kościele Kardynał Robert Sarah był znany ze swojej wierności tradycji i staraniom o godne i piękne odprawianie liturgii. Kardynał Sarah dążył do naprawy posoborowego chaosu w kwestii celebracji Mszy Świętej i bronił niezmienności nauki Kościoła Katolickiego.

Otwarcie mówił o działaniu diabła we współczesnym świecie, wskazywał na konieczność zachowania nierozerwalności małżeństwa i podkreślał wagę społecznego nauczania Kościoła.

Za swoją postawę niejednokrotnie był atakowany i stawał się ofiarą upokorzeń, ale to nie wpłynęło na jego niezłomną wierność nauce Kościoła. Kardynał Robert Sarah przez lata posługi dawał wspaniały przykład duchownym i świeckim.

Rezygnacja z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest spowodowana ukończeniem 75. roku życia, a watykańskie przepisy mówią o obligatoryjnym złożeniu urzędu po przekroczeniu tego progu wieku. Mimo że wielu z wiernych Kościoła Katolickiego liczyło na dalsze powierzenie przez Papieża Franciszka urzędu Prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kardynałowi Sarahowi, tak się nie stało.

W uznaniu dla działalności Kardynała Saraha Stowarzyszenie „Polonia Christiana” zorganizowało akcję  "Merci Eminence!" („Dziękujemy Eminencjo!”), w której każdy z nas może podziękować dotychczasowemu prefektowi Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów za pełne poświęcenie i oddanie Kościołowi.

Podziękujmy więc wspólnie Kardynałowi Robertowi Sarahowi za jego posługę i zapewnijmy go o naszej modlitwie w jego intencji.

JBDKP

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!