Kolumbia: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zawieszona

2009-11-12 00:00:00
Kolumbia: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zawieszona

Kolumbijska Rada Stanu zawiesiła decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który miesiąc temu postanowił, że wszystkie szpitale zarówno świeckie, jak i katolickie muszą przeprowadzać aborcję na którą zezwala prawo, przy czym nie można zmuszać do jej przeprowadzania poszczególnych lekarzy, przeciwnych zabijaniu dzieci nienarodzonych ze względu na przekonania moralne. Trybunał postanowił, że aborcji w trzech uzasadnionych przypadkach mogą dokonywać tylko ci lekarze, którzy wyrażą na to zgodę – informuje LifeSiteNews.com.

Do 2006 r. aborcja w Kolumbii była prawnie zakazana. Trzy lata temu zostało w tym kraju przyjęte prawo, które dopuszcza uśmiercanie dzieci poczętych w kilku przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, gdy płód jest poważnie uszkodzony oraz gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. We wszystkich innych przypadkach aborcja jest zakazana pod groźbą kary do 3 lat pozbawienia wolności, zarówno dla kobiety, lekarza, jak i osoby namawiającej do zabicia dziecka poczętego.

Kolumbijski Rzecznik Praw Człowieka Alejandro Ordoñez zwrócił się do Rady Państwa z prośbą o unieważnienie orzeczenia Trybunału, jak i odpowiednich rozporządzeń ministerstw: edukacji i spraw socjalnych, wymagających od szkół prowadzenia zajęć na temat „prawa do aborcji”.

Rada Państwa, która jest w trakcie badania wniosku o unieważnienie prawa umożliwiającego aborcję stwierdziła, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno być „skorygowane i odpowiednio określone”, dlatego zdaniem jej przedstawicieli należałoby wstrzymać do tego czasu wszystkie „zabiegi aborcji”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.