Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej chce, by UE broniła prześladowanych chrześcijan
2010-10-04 00:00:00
„75 proc. ofiar śmiertelnych związanych z tzw. zbrodnią nienawiści o charakterze religijnym dotyczy wyznawców wiary chrześcijańskiej” – zauważyli biskupi z Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Hierarchowie zachęcają do wzięcia udziału w planowanym na jutro, tj. na 5 października, w Parlamencie Europejskim sympozjum poświęconym tej tematyce.
Biskupi podkreślili, że każdego roku z powodu swoich przekonań cierpi ponad 170 tys. chrześcijan. Całkowita zaś liczba wiernych, którzy są dyskryminowani wynosi około 100 mln. Z tego wynika, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną.
Prześladowanie nie polega jedynie na mordowaniu wyznawców Chrystusa, ale na przykład na zakazywaniu głoszenia Jego nauki, konfiskacie mienia kościelnego, niszczeniu miejsc kultu, zakazywaniu działalności religijnej i edukacyjnej.
Hierarchowie alarmowali: „Europa nie może pozostać bierna. Unia Europejska musi przyjąć współodpowiedzialność za ochronę wolności religijnej na świecie”.
Wśród mówców sympozjum wystąpią m.in.: bp Eduard Hiibolo Kussala z katolickiej diecezji Tombura-Yambio w Południowym Sudanie oraz abp Luis Sako z Kirkuku w Iraku.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!