Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej chce, by UE broniła prześladowanych chrześcijan
2010-10-04 00:00:00
„75 proc. ofiar śmiertelnych związanych z tzw. zbrodnią nienawiści o charakterze religijnym dotyczy wyznawców wiary chrześcijańskiej” – zauważyli biskupi z Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Hierarchowie zachęcają do wzięcia udziału w planowanym na jutro, tj. na 5 października, w Parlamencie Europejskim sympozjum poświęconym tej tematyce.
Biskupi podkreślili, że każdego roku z powodu swoich przekonań cierpi ponad 170 tys. chrześcijan. Całkowita zaś liczba wiernych, którzy są dyskryminowani wynosi około 100 mln. Z tego wynika, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną.
Prześladowanie nie polega jedynie na mordowaniu wyznawców Chrystusa, ale na przykład na zakazywaniu głoszenia Jego nauki, konfiskacie mienia kościelnego, niszczeniu miejsc kultu, zakazywaniu działalności religijnej i edukacyjnej.
Hierarchowie alarmowali: „Europa nie może pozostać bierna. Unia Europejska musi przyjąć współodpowiedzialność za ochronę wolności religijnej na świecie”.
Wśród mówców sympozjum wystąpią m.in.: bp Eduard Hiibolo Kussala z katolickiej diecezji Tombura-Yambio w Południowym Sudanie oraz abp Luis Sako z Kirkuku w Iraku.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025