Konferencja w Parlamencie Europejskim na temat prześladowania chrześcijan

2010-10-06 00:00:00
Konferencja w Parlamencie Europejskim na temat prześladowania chrześcijan

Na 100 ofiar nienawiści religijnej aż 75 to wyznawcy religii chrześcijańskich – mówił wczoraj w budynku Parlamentu Europejskiego Mario Mauro, chadecki eurodeputowany z Włoch. Razem z Konradem Szymańskim z PiS zorganizował w Brukseli publiczną debatę na temat prześladowania chrześcijan, na którą przybyli politycy, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także duchowni – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzy czwarte mieszkańców Ziemi żyje w krajach, w których znacząco ogranicza się swobodę religijną: od zakazu budowania świątyń i edukacji religijnej przez utrudnienia w zawieraniu małżeństw aż po pobicia, gwałty i zabójstwa. Prześladowani są wyznawcy wszystkich religii, ale najokrutniej chrześcijanie – czytamy w dzienniku.

Arcybiskup Kirkuku Louis Sako przyjechał aby dać świadectwo o prześladowaniu chrześcijan w Iraku i wezwać Europę do działania. – Przed amerykańską interwencją było nas prawie milion, zostało teraz około 400 tysięcy. USA są odpowiedzialne za to, co się stało, muszą wykazać się teraz odpowiedzialnością za przyszłość chrześcijan w Iraku. Nie mogą nas tak po prostu zostawić – mówił Sako. – Jak tak dalej pójdzie, to w Iraku nie będzie chrześcijan. A przecież to jedna z najstarszych wspólnot religijnych w tym kraju – podkreślił arcybiskup Kirkuku.

„Rzeczpospolita” przypomina, że w Iraku konstytucja formalnie gwarantuje równość obywateli wszystkich wyznań, ale jednocześnie prawo faworyzuje islam. Tak się dzieje w wielu krajach Bliskiego Wschodu. Z kolei Chiny i Wietnam to przypadki dyktatur przeciwnych wszelkim wyznaniom, gdzie ponad Bogiem ma stać partia.

O prześladowaniach chrześcijańskiego ludu Degar w Wietnamie opowiadał Kok Ksor, prezes Montagnard Foundation w USA. Jak relacjonował, oporni są zatrzymywani, torturowani, wioski najeżdżane przez oddziały policji. Formalnie kult jest dopuszczalny, ale tylko w ramach Kościoła podporządkowanego władzom.

Holenderska organizacja Open Doors co roku sporządza niechlubny ranking krajów prześladujących ludzi za wyznawaną religię, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa. W najnowszym na czele znalazła się Korea Północna, a po niej kolejno: Irak, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos i Uzbekistan.

Kościół katolicki opracował rekomendacje dla UE, jak reagować na prześladowania mniejszości religijnych. Przedstawił je wczoraj Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny COMECE, europejskiej komisji biskupów katolickich.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025