Konferencja w Parlamencie Europejskim na temat prześladowania chrześcijan

2010-10-06 00:00:00
Konferencja w Parlamencie Europejskim na temat prześladowania chrześcijan

Na 100 ofiar nienawiści religijnej aż 75 to wyznawcy religii chrześcijańskich – mówił wczoraj w budynku Parlamentu Europejskiego Mario Mauro, chadecki eurodeputowany z Włoch. Razem z Konradem Szymańskim z PiS zorganizował w Brukseli publiczną debatę na temat prześladowania chrześcijan, na którą przybyli politycy, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także duchowni – informuje „Rzeczpospolita”.

Trzy czwarte mieszkańców Ziemi żyje w krajach, w których znacząco ogranicza się swobodę religijną: od zakazu budowania świątyń i edukacji religijnej przez utrudnienia w zawieraniu małżeństw aż po pobicia, gwałty i zabójstwa. Prześladowani są wyznawcy wszystkich religii, ale najokrutniej chrześcijanie – czytamy w dzienniku.

Arcybiskup Kirkuku Louis Sako przyjechał aby dać świadectwo o prześladowaniu chrześcijan w Iraku i wezwać Europę do działania. – Przed amerykańską interwencją było nas prawie milion, zostało teraz około 400 tysięcy. USA są odpowiedzialne za to, co się stało, muszą wykazać się teraz odpowiedzialnością za przyszłość chrześcijan w Iraku. Nie mogą nas tak po prostu zostawić – mówił Sako. – Jak tak dalej pójdzie, to w Iraku nie będzie chrześcijan. A przecież to jedna z najstarszych wspólnot religijnych w tym kraju – podkreślił arcybiskup Kirkuku.

„Rzeczpospolita” przypomina, że w Iraku konstytucja formalnie gwarantuje równość obywateli wszystkich wyznań, ale jednocześnie prawo faworyzuje islam. Tak się dzieje w wielu krajach Bliskiego Wschodu. Z kolei Chiny i Wietnam to przypadki dyktatur przeciwnych wszelkim wyznaniom, gdzie ponad Bogiem ma stać partia.

O prześladowaniach chrześcijańskiego ludu Degar w Wietnamie opowiadał Kok Ksor, prezes Montagnard Foundation w USA. Jak relacjonował, oporni są zatrzymywani, torturowani, wioski najeżdżane przez oddziały policji. Formalnie kult jest dopuszczalny, ale tylko w ramach Kościoła podporządkowanego władzom.

Holenderska organizacja Open Doors co roku sporządza niechlubny ranking krajów prześladujących ludzi za wyznawaną religię, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa. W najnowszym na czele znalazła się Korea Północna, a po niej kolejno: Irak, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Afganistan, Jemen, Mauretania, Laos i Uzbekistan.

Kościół katolicki opracował rekomendacje dla UE, jak reagować na prześladowania mniejszości religijnych. Przedstawił je wczoraj Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny COMECE, europejskiej komisji biskupów katolickich.

Źródło: „Rzeczpospolita”
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!