Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kostaryki, abp Hugo Barrantes Urena wezwał rząd do utrzymania zakazu zapłodnienia in vitro wbrew naciskom Między-Amerykańskiej Komisji Praw Człowieka (IACH), która domaga się legalizacji tej procedury.
Zapłodnienie in vitro jest nielegalne w Kostaryce od 2000 r., kiedy Sąd Konstytucyjny orzekł, że życie ludzkie musi być chronione od samego poczęcia.
Abp Barrantes zauważył, że chociaż zapłodnienie in vitro jest przedstawiane jako ostatnia szansa dla osób cierpiących na bezpłodność, kobiety często nie informuje się o tym, że zanim procedura sztucznego zapłodnienia przyniesie upragniony efekt, wcześniej musi zginąć wiele istnień ludzkich.
Hierarcha upomniał rząd, by postępował zgodnie z konstytucją i nie stawiał wyżej w hierarchii ważności pragnień bezpłodnych par w stosunku do życia dziecka poczętego. Dodał, że choć zdaje sobie sprawę z ogromnego cierpienia par bezpłodnych, to jednak trzeba pamiętać, że "dziecko zawsze jest darem i nigdy nie może być środkiem do zaspokojenia potrzeb lub pragnień". – Wręcz przeciwnie – stwierdził – jego godność jako osoby wymaga, by zawsze było traktowane jak podmiot.
Źródło: CNA, AS