Kościół w Kostaryce wzywa rząd do utrzymania zakazu in vitro

2010-10-14 00:00:00
Kościół w Kostaryce wzywa rząd do utrzymania zakazu in vitro

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Kostaryki, abp Hugo Barrantes Urena wezwał rząd do utrzymania zakazu zapłodnienia in vitro wbrew naciskom Między-Amerykańskiej Komisji Praw Człowieka (IACH), która domaga się legalizacji tej procedury.

Zapłodnienie in vitro jest nielegalne w Kostaryce od 2000 r., kiedy Sąd Konstytucyjny orzekł, że życie ludzkie musi być chronione od samego poczęcia.

Abp Barrantes zauważył, że chociaż zapłodnienie in vitro jest przedstawiane jako ostatnia szansa dla osób cierpiących na bezpłodność, kobiety często nie informuje się o tym, że zanim procedura sztucznego zapłodnienia przyniesie upragniony efekt, wcześniej musi zginąć wiele istnień ludzkich. 

Hierarcha upomniał rząd, by postępował zgodnie z konstytucją i nie stawiał wyżej w hierarchii ważności pragnień bezpłodnych par w stosunku do życia dziecka poczętego. Dodał, że choć zdaje sobie sprawę z ogromnego cierpienia par bezpłodnych, to jednak trzeba pamiętać, że "dziecko zawsze jest darem i nigdy nie może być środkiem do zaspokojenia potrzeb lub pragnień". – Wręcz przeciwnie – stwierdził – jego godność jako osoby wymaga, by zawsze było traktowane jak podmiot.

Źródło: CNA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!