Ks. Panuś: ”nadal 90 proc. uczniów chce uczestniczyć w lekcjach religii”

2009-10-27 00:00:00

Jeszcze dwa lata temu w I LO w Krakowie na lekcje religii nie chodziło 16 uczniów, rok temu było ich już 20. W tym roku z tego przedmiotu zrezygnowało aż 42 licealistów – donosi „Dziennik Polski”. W VI Liceum Ogólnokształcącym na lekcje religii nie chodzi w tym roku 70 uczniów.

Problem wypisywania się uczniów z lekcji religii dotyczy głównie renomowanych szkół w dużych miastach. Im dalej od nich, tym uczniów chodzących na religię jest więcej. W tarnowskiej budowlance zrezygnowało raptem kilka osób. W Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem na katechezę chodzi 100 proc. uczniów – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Zdaniem ks. Tadeusza Panusia, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży krakowskiej kurii, odchodzenie uczniów od katechezy nie jest poważnym problemem. – Oczywiście, żal nam każdego dziecka, które się na to decyduje, ale nadal 90 proc. uczniów chce uczestniczyć w lekcjach – przekonuje ks. Panuś.

Trzeba ich za to podziwiać, podobnie jak ich katechetów. Gdyby uczniowie dostali do wyboru: chemia, fizyka albo nic, to pewnie odsetek tych, którzy wybrali to ostatnie rozwiązanie, byłby zdecydowanie większy niż w przypadku religii – zaznacza ks. Panuś.

Gazeta ubolewa, że rezygnując z tego przedmiotu, większość z uczniów nie otrzymywała nic w zamian. Szkoły miały bowiem problem ze zorganizowaniem zajęć z etyki, bo nie tylko brakowało i nadal brakuje nauczycieli tego przedmiotu, lecz także uczniów, którzy by chcieli w takich lekcjach uczestniczyć. Dlatego w ubiegłym roku w całej Małopolsce zajęcia z etyki oferowało zaledwie kilka szkół – czytamy w „DP”.

Gazeta przypomina, że oba przedmioty są nieobowiązkowe – uczeń może nie chodzić na żaden z nich. – Tak będzie, dopóki uczniowie będą mieli wybór: religia, etyka albo nic – mówi Barbara Silberring, dyrektorka krakowskiego VI LO.

Źródło: „Dziennik Polski”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.