Ks. Panuś: ”nadal 90 proc. uczniów chce uczestniczyć w lekcjach religii”

2009-10-27 00:00:00

Jeszcze dwa lata temu w I LO w Krakowie na lekcje religii nie chodziło 16 uczniów, rok temu było ich już 20. W tym roku z tego przedmiotu zrezygnowało aż 42 licealistów – donosi „Dziennik Polski”. W VI Liceum Ogólnokształcącym na lekcje religii nie chodzi w tym roku 70 uczniów.

Problem wypisywania się uczniów z lekcji religii dotyczy głównie renomowanych szkół w dużych miastach. Im dalej od nich, tym uczniów chodzących na religię jest więcej. W tarnowskiej budowlance zrezygnowało raptem kilka osób. W Zespole Szkół Budowlanych w Zakopanem na katechezę chodzi 100 proc. uczniów – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Zdaniem ks. Tadeusza Panusia, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży krakowskiej kurii, odchodzenie uczniów od katechezy nie jest poważnym problemem. – Oczywiście, żal nam każdego dziecka, które się na to decyduje, ale nadal 90 proc. uczniów chce uczestniczyć w lekcjach – przekonuje ks. Panuś.

Trzeba ich za to podziwiać, podobnie jak ich katechetów. Gdyby uczniowie dostali do wyboru: chemia, fizyka albo nic, to pewnie odsetek tych, którzy wybrali to ostatnie rozwiązanie, byłby zdecydowanie większy niż w przypadku religii – zaznacza ks. Panuś.

Gazeta ubolewa, że rezygnując z tego przedmiotu, większość z uczniów nie otrzymywała nic w zamian. Szkoły miały bowiem problem ze zorganizowaniem zajęć z etyki, bo nie tylko brakowało i nadal brakuje nauczycieli tego przedmiotu, lecz także uczniów, którzy by chcieli w takich lekcjach uczestniczyć. Dlatego w ubiegłym roku w całej Małopolsce zajęcia z etyki oferowało zaledwie kilka szkół – czytamy w „DP”.

Gazeta przypomina, że oba przedmioty są nieobowiązkowe – uczeń może nie chodzić na żaden z nich. – Tak będzie, dopóki uczniowie będą mieli wybór: religia, etyka albo nic – mówi Barbara Silberring, dyrektorka krakowskiego VI LO.

Źródło: „Dziennik Polski”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.