Ks. Żarski: II wojna światowa była misterium nieprawości

2010-09-01 00:00:00
Ks. Żarski: II wojna światowa była misterium nieprawości

II wojna światowa była misterium nieprawości, przekreślającym prawa Dekalogu – mówił ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej, podczas Mszy św. odprawionej w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Eucharystia sprawowana w intencji ojczyzny oraz kombatantów rozpoczęła obchody rocznicowe w Warszawie.

To było misterium nieprawości. Czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się zdolny. Jego symbolem, jego złowróżbnym znakiem stały się komory Auschwitz, i katyńskie doły śmierci – powiedział w homilii ks. Żarski. Duchowny podkreślił, że w tych miejscach „Chrystus był na nowo ukrzyżowany”.

Ks. Żarski przypomniał atmosferę tamtych dni. – Wiele było wtedy goryczy, wiele bólu, nawet rozpaczy w obliczu klęski. Zawiedli sojusznicy. Polska została osamotniona. Nadszedł dzień 17 września. Pamiętna data. Zdradziecki atak ze Wschodu. I tragiczny, raniący do dziś polskie serca finał tamtej niewypowiedzianej wojny – mówił.

Administrator diecezji wojskowej podkreślił, że miłość ojczyzny jest „jednym z najmocniejszych wyróżników polskiej tożsamości”. Jego zdaniem kolejne pokolenia Polaków łączy nić „żołnierskiej miłości i wiernej służby”. – Zapytajcie ludzi z solidarnościowego podziemia, kolejnego polskiego ogniwa w drodze narodu ku wolności. Wielu z nich uczyło się zasad konspiracji od swych ojców i dziadków – żołnierzy AK, spadkobierców was, żołnierze września 1939 roku – powiedział.

Ks. Żarski zaapelował do rządzących o szacunek dla weteranów II wojny światowej. – Niech pamiętają o waszych potrzebach i odczytują wasze przesłanie wiernej służby żołnierskiej i obywatelskiej – powiedział.

Podkreślił, że podczas wojny obronnej pomoc duchową walczącym nieśli kapelani wojskowi, „posłani w żołnierskie na umocnienie, odwiecznych związków polskiego wojska z Chrystusem”. – Dwudziestu dziewięciu spośród nich poległo, zmarło, zostało zamordowanych w kampanii wrześniowej – mówił. Przypomniał postać ks. mjr. Mikołaja Druźbackiego, sekretarza i kapelana biskupa polowego, który zginął 11 września w Łucku, podczas nalotu, trafiony śmiertelne odłamkiem bomby.

Wraz z ks. płk Żarskim Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego WP - ks. płk Jan Domian, dziekan Garnizonu Warszawa i ks. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. Podczas Mszy św. obecny był poczet sztandarowy Kompanii Reprezentacyjnej oraz poczty sztandarowe oddziałów historycznych II wojny światowej i organizacji kombatanckich.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do kaplicy katyńskiej, gdzie złożone zostały kwiaty. Od 1997 r. 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, obchodzony jest Dzień Weterana. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!