Kto zabił Jezusa?

Film inspirujący do zadumy w Wielkim Poście, odwołujący się do przekazu opartego na Piśmie św., to doskonały fundament dla przeżywania czasu oczekiwania na Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W pierwszym odcinku serialu Krystiana Kratiuka „Kto zabił Jezusa?” z udziałem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i Pawła Lisickiego podjęta została próba odkłamania mitów i nieprawd powielanych na potrzeby popkultury, niestety, także przez tzw. postępowych teologów. Ci ostatni często twierdzą, że w procesie Chrystusa należy mówić wyłącznie o winie Piłata, rzymskiego prefekta Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził wyrok śmierci na Syna Bożego.  Po obejrzeniu pierwszego odcinka należy spodziewać się, że w kolejnych zagadnienie męki i śmierci Jezusa będzie przedstawione w podobny sposób, nawiązujący do źródeł,  a nie do  płytkich popkulturowych komunikatów.

W współczesnym przekazie powiela się tezę, jakoby Żydzi nie mieli prawa nikogo skazać. Tymczasem występujący w filmie ks. prof. Waldemar Chrostowski i red. Paweł Lisicki dowodzą, że było odwrotnie.

Przy oglądaniu tego odcinka warto mieć w pamięci fragment Ewangelii według św. Mateusza, opowiadający o procesie Jezusa:

„Namiestnik odpowiedział: Cóż właściwie złego uczynił?. Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: Na krzyż z Nim!. Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz. A cały lud zawołał: Krew Jego na nas i na dzieci nasze. Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie.”

W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.
Czy na początku XXI wieku spodziewaliśmy się, że imię Mohammed będzie jednym z popularniejszych imion w Europie, albo że co czwarty mieszkaniec Gdańska i jeden z trzech Rzeszowa będzie Ukraińcem? O problemie migracji w Europie mówił redaktor Bogdan Dobosz w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w końcu stycznia 2023 roku.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Prezesa SKCh im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka, który podsumował dotychczasowe starania naszego środowiska o wprowadzenie do debaty wokół Synodu o synodalności mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do Tradycji i Magisterium Kościoła Katolickiego. Choć sam Synod jeszcze trwa, to jednak jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – dobitnie zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła. W tym chaosie pojęć, postulatów i problemów nasz głos zdołał się przebić i zyskać zainteresowanie niemałej liczby katolików.