Liban: chrześcijanie marginalizowani przez muzułmanów emigrują

2009-09-30 00:00:00

Rosnące wpływy islamskie w Libanie powodują, że z kraju tego emigruje coraz więcej chrześcijan – stwierdza mieszkający od lat w Bejrucie o. Samir Khalil SI.

Jezuita, który założył w stolicy kraju Centrum Badań Naukowych i Dokumentacji dla Arabskich Chrześcijan (CEDRAC) przypomina w rozmowie z libańskim dziennikiem „The Daily Star”, że od rozpoczęcia wojny domowej (1975-1990) wyemigrowała jedna trzecia chrześcijańskiej populacji Libanu.

Wielu wyjeżdża, bo czują, że mają coraz mniejszy wpływ na kraj, skoro kluczowe pozycje w polityce zajmują muzułmanie – dodaje jezuita.

Chrześcijanie stanowili kiedyś 50 proc. całego społeczeństwa, teraz eksperci szacują, że jest ich nie więcej niż 34 proc., co jest niepokojące – mówi o. Khalil, który wykłada na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie.

Zakonnik zauważa też, że podobne tendencje dostrzec można w innych zakątkach Bliskiego Wschodu. Zdaniem naukowca, konsekwencje tego procesu będą bardzo poważne, gdyż kurcząca się mniejszość chrześcijańska nie będzie mogła równoważyć rosnących wpływów islamskich.

Liban był zawsze ostoją tolerancji religijnej, ale teraz zmierza w kierunku modelu islamizacji, jaki zaobserwować można w Iraku i Egipcie – konstatuje jezuita.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.