List otwarty obrońców życia do sądu ws. ks. Gancarczyka
2010-01-14 00:00:00
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 130 organizacji prorodzinnych, wystąpiła z listem otwartym do sędzi Ewy Soleckiej, apelując w nim do sądów wyższej instancji niż Sąd Okręgowy w Katowicach, o zmianę wyroku przeciwko ks. Markowi Gancarczykowi z 23 września 2009 r. Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" został skazany na przeproszenie pani Alicji Tysiąc oraz wypłatę jej 30 tys. zł odszkodowania za artykuł na jej temat.
23 września br. Sąd Okręgowy w Katowicach skazał „Gościa Niedzielnego” i archidiecezję katowicką w procesie wytoczonym przez Alicję Tysiąc na 30 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosiny. Według A. Tysiąc artykuły opublikowane w „Gościu Niedzielnym” sugerowały, że usiłowała dopuścić się zabójstwa.
Sąd uznał, że redakcja tygodnika bezprawnie porównała Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy. Zdecydował też, że "Gość" w nieprawdziwy sposób pisał o wyroku trybunału w Strasburgu, wprowadzając w błąd swoich czytelników. Zdaniem sądu krytyka nie może mieć u podstaw fałszywych założeń, a takie było stwierdzenie, że Alicji Tysiąc wypłacono nagrodę za to, iż chciała zabić dziecko, ale jej nie pozwolono". Pozostałe zarzuty zostały oddalone.
2 listopada ub.r. ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa" i archidiecezja katowicka, odwołali się od tego wyroku.
W przesłanym KAI liście otwartym Polska Federacja Ruchów Obrońców Życia, apeluje o zmianę wyroku na uniewinniający.
Sygnatariusze dokumentu - odnosząc się do uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który stwierdził m.in., że "dla kogoś, kto nie wyznaje zasad religii katolickiej lub w tym zakresie nie zgadza się z doktryną Kościoła katolickiego, zabieg przerwania ciąży nie jest zabiciem człowieka" - przypominają orzeczenie wydane 28 maja 1997 r. w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej przez Trybunał Konstytucyjny, który dowiódł, że „od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”. Trybunał Konstytucyjny używał określeń: „powodowanie śmierci dziecka poczętego” czy też „pozbawienie życia”.
To orzeczenie Trybunału, zdaniem obrońców życia, wykazuje dobitnie, że w polskim prawie i polskim orzecznictwie funkcjonuje pojęcie, które Sąd Okręgowy w Katowicach uznaje za nieprawdziwe lub co najwyżej zależne od uznawania światopoglądu katolickiego. Aborcja jest niczym innym jak „powodowaniem śmierci dziecka poczętego”, czyli zabójstwem człowieka - podkreślają autorzy listu otwartego.
W świetle tego - czytamy w liście - wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach powinien zakwalifikować sporne wypowiedzi prasowe z „Gościa Niedzielnego” do kategorii oświadczeń o faktach, a to z kolei powinno być podstawą do wydania wyroku uniewinniającego.
Sygnatariusze listu otwartego zwracają też uwagę, że wbrew temu co orzekł Sąd, w spornych artykułach nie użyto sformułowania "zabójczyni" w odniesieniu do Alicji Tysiąc. W uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach czytamy: „Pozwany wskazał, że Alicja Tysiąc (...) współuczestniczyła w zbrodni takiej jak zbrodnie nazistowskich zbrodniarzy bowiem jej zachowanie jest 'równie straszne'”. Zdaniem Federacji, jest to nieprawda.
Obrońcy życia podkreślają, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia. "To fakt naukowy. Aborcja to przerwanie życia człowieka w okresie prenatalnym. Aborcja jest więc zabójstwem. Zabójstwem na niewinnym i bezbronnym człowieku - i to w niezwykle okrutny sposób. Do takiego stwierdzenia dochodzi się niezależnie od przekonań religijnych, lecz na podstawie logicznych przesłanek. Nie można zakazać przekazywania tej prawdy ani skazywać nikogo za jej głoszenie".
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.