Luźniej w seminariach diecezjalnych i żeńskich domach zakonnych
2010-02-05 00:00:00
Po raz pierwszy od lat liczba alumnów seminariów diecezjalnych w Polsce spadła poniżej 4 tysięcy. Liczba seminarzystów zakonnych jest porównywalna do ubiegłorocznej, natomiast nadal utrzymuje się gwałtowny trend spadkowy i coraz mniej kobiet wstępuje do zakonów – wynika z najnowszych statystyk opracowanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań za rok 2009.
Aktualnie w Polsce jest 3732 kleryków w seminariach diecezjalnych i 1630 w zakonnych, ponadto 655 mężczyzn rozpoczęło w ubiegłym roku formację w zakonnych postulatach i nowicjatach. W sumie daje to łącznie 6017 kandydatów do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach. Dla porównania – przed rokiem w seminariach diecezjalnych było 4029 alumnów, w zakonnych 1554, a łącznie z nowicjuszami ich liczba wynosiła 6236.
Klerycy diecezjalni
W ubiegłym roku do polskich seminariów diecezjalnych zgłosiło się 687 kandydatów. Najwięcej nowych alumnów przyjęły seminaria: tarnowskie – 42 oraz katowickie i krakowskie po 27 kandydatów każde, choć i one odnotowały spadek liczby kandydatów przyjętych na I rok w porównaniu do roku poprzedniego. Następne w kolejności były seminaria diecezji bielsko-żywieckiej i poznańskiej z 24 kandydatami przyjętymi na I rok studiów. Natomiast najmniej nowych alumnów zgłosiło się do seminariów: drohiczyńskiego – 5, łowickiego – 7, po 8 do seminariów bydgoskiego, koszalińsko-kołobrzeskiego i warszawsko-praskiego.
Niewątpliwie największym polskim seminarium duchownym jest tarnowskie, gdzie obecnie przygotowuje się do kapłaństwa 213 alumnów. Do czołówki pod względem liczebności należą: śląskie w Katowicach ze 157 alumnami, krakowskie ze 144, a następnie lubelskie ze 136 i przemyskie ze 130.
Najbardziej kameralne, z najmniejszą liczbą kleryków są seminaria: drohiczyńskie i łowickie, gdzie wszystkich alumnów jest 35. Nieco większe są: elbląskie z 48 klerykami, bydgoskie z 50 i sosnowieckie z 55.
Jednak, gdy odnieść liczbę kleryków do liczby katolików diecezji, z której pochodzą, to najkorzystniejsze proporcje ma diecezja tarnowska, słynąca z licznych powołań, gdzie na jednego kleryka przypada tylko 5357 wiernych. Podobne proporcje widoczne są w archidiecezji białostockiej, która choć pod względem liczby kleryków jest na 35 pozycji w Polsce, ale w odniesieniu do liczby wiernych, klerykiem zostaje co 5588 katolik tej archidiecezji. Podobnie w archidiecezji przemyskiej, której seminarium jest piąte w Polsce pod względem liczebności, a 1 kleryk przypada na 5827 wiernych. Najmniej korzystne pod tym względem proporcje, które dla przyszłości duszpasterstwa niezbyt dobrze rokują, są dane z diecezji warszawsko-praskiej, gdzie na 1 kleryka przypada 136125 wiernych oraz koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie 1 kleryk przypada na 114556 wiernych.
Klerycy zakonni
W seminariach zakonnych kształci się obecnie 1630 alumnów, to nieco więcej niż przed rokiem, gdy było ich 1554, ale mniej niż dwa lata temu, gdy było ich 1768. Do zakonnych postulatów i nowicjatów, gdzie kandydaci zdobywają pierwszą formację zakonną jeszcze przed studiami filozoficzno-teologicznymi, zgłosiło się 655 postulantów i nowicjuszy (w zeszłym roku było ich 653, dwa lata temu – 708, trzy lata temu – 797). Studia na pierwszym roku rozpoczęło 210 młodych zakonników (przed rokiem – 258, dwa lata temu 292).
Największą popularnością w minionym roku cieszyły się w Polsce spośród zakonnych seminaria franciszkańskie, aż trzy znalazły się w pierwszej piątce – pod względem liczebności. Najwięcej bo aż 132 seminarzystów mają franciszkanie konwentualni. Drudzy w kolejności są salezjanie, którzy mają obecnie 119 kleryków (w zeszłym 132 – najwięcej w Polsce), natomiast trzecie miejsce, pod względem liczby alumnów zajmują franciszkanie brązowi ze 107 alumnami. Na kolejnych miejscach są pallotyni – 102, kapucyni – 95 i jezuici – 91.
Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej kandydatów do postulatów męskich zakonów, zgłosiło się do franciszkanów konwentualnych. Aż 41 mężczyzn (o 10 więcej niż przed rokiem) chce w przyszłości zostać franciszkaninem w czarnym habicie. Ponadto 27 kandydatów wstąpiło do kapucynów, 25 – do dominikanów, 21 – do franciszkanów (brązowych), po 20 – do pallotynów i salezjanów.
Zakonnice
W 2009 r. do żeńskich klasztorów zgłosiło się zaledwie 300 kandydatek, podczas gdy przed 10 laty było ich 723. To spadek o ponad 50 proc. W ubiegłym roku nowicjat rozpoczęło 191 nowicjuszek a 209 było na formacji w drugim roku nowicjatu. Natomiast do zakonów klauzurowych wstąpiło tylko 46 kandydatek (10 lat wcześniej było ich 117) a rozpoczęły nowicjat 23 siostry.
Pierwsze śluby zakonne złożyło 200 sióstr (rok wcześniej było ich 280), a 284 złożyły śluby wieczyste (rok wcześniej takich profesek było 294). Obecnie w Polsce jest 1447 sióstr zakonnych- juniorystek czyli takich, które złożyły śluby czasowe. Przed rokiem grono to liczyło 1563 zakonnice. W minionym roku ze zgromadzeń zakonnych odeszły 83 siostry juniorystki, 34 nowicjuszki i 82 kandydatki.
Obecnie w Polsce jest 21562 zakonnic, ale spadek liczby powołań jest coraz gwałtowniejszy. Od 2000 r. liczba zakonnic w tzw. zgromadzeniach czynnych, podejmujących różne dzieła apostolskie spadła o 1700. Mniej niż w ubiegłym roku jest także należących do nich domów zakonnych – spadek z 2450 do 2422.
Na stałym poziomie utrzymuje się liczba polskich zakonnic pracujących poza granicami Polski. W sumie jest ich 2231, z tego 549 na misjach, 450 ewangelizuje na Wschodzie, natomiast 1232 pracuje w innych krajach.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.