Metropolita Ottawy: postawa klęcząca właściwa dla momentu konsekracji chleba i wina
2008-12-15 00:00:00
Metropolita Ottawy abp Terrence Thomas Prendergast SJ zachęca, by we wszystkich parafiach tej kanadyjskiej archidiecezji wierni klękali podczas modlitwy eucharystycznej w czasie przemienienia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Na podstawie obserwacji hierarchy poszczególne wspólnoty, zarówno angielsko jak i francuskojęzyczne, bardzo indywidualnie podchodzą do wyrażania czci i uwielbienia Boga w tej części liturgii. Niektórzy wierni klękają podczas konsekracji, inni zaś zostają w postawie stojącej, jeszcze inni klęczą nadal po słowach kapłana: "Oto wielka tajemnica wiary".
W liście pasterskim na czas adwentu abp Prendergast, zauważa, że ta niejednolitość praktyk powoduje niekiedy nieporządek i brak harmonii w kościołach – część ludzi bowiem klęczy, część stoi. Dlatego zdaniem hierarchy najlepiej będzie dostosować się do wspólnego modelu, zwłaszcza, że i tak zacznie on obowiązywać w 2010 lub 2011 roku, kiedy wprowadzony zostanie w Kanadzie nowy przekład Mszału Rzymskiego.
Tymczasem decyzja metropolity spotkała się z ostrą krytyką ze strony niektórych środowisk w Kościele katolickim. W dzienniku "Ottawa Citizen" nazwano ją autorytarną i niepotrzebną. Z zarzutami tymi nie zgadza się metropolita.
Według duchownego postawa stojąca "wyraża naszą godność przed Bogiem, jako jego dzieci obdarzonych wolnością przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa", a postawa klęcząca wyraża "adorację i cześć" i jest właściwa dla momentu konsekracji chleba i wina.
W jednym z wywiadów arcybiskup wyjaśnił, że postawa klęcząca nie narusza ludzkiej wolności. "To nie tak. Naprawdę musimy uklęknąć przed Bogiem. Jezus klęczał w Ogrójcu. Ludzie klękali przed Jezusem. Dlaczego nie mielibyśmy tego robić przez kilka minut podczas Mszy?” – pytał retorycznie kanadyjski hierarcha.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.