Największy wpływ na postawy seksualne dzieci mają sami rodzice
2010-08-24 00:00:00
Amerykański departament zdrowia opublikował ostatnio wyniki badań dotyczących m.in. skutków realizacji w szkołach tzw. programu abstynenckiego, zakładającego wspieranie czystości przedmałżeńskiej wśród młodych ludzi. Departament długo zwlekał z ogłoszeniem wyników, które wyraźnie pokazują, że placówki oświatowe powinny wspierać rodziców, broniących dzieci przed wczesną seksualizacją i zachęcających je do zachowania czystości przedmałżeńskiej.
Dr Lisa Rue, specjalistka w zakresie psychologii dzieci i młodzieży, podobnie jak wielu innych fachowców, ubolewała nad tym, że departament długo zwlekał z publikacją danych na ten temat. Są one istotne dla psychologów i innych naukowców, którzy pracują z młodzieżą i chcą wpłynąć m.in. na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową.
Z liczącego blisko 200 stron raportu, zatytułowanego „National Survey of Adolescents and Their Parents: Attitudes and Opinions About Sex and Abstinence”, przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge na zlecenie amerykańskiego departamentu zdrowia wynika, że zarówno rodzice jak i sami młodzi ludzie w większości opowiadają się za zachowaniem czystości przedmałżeńskiej.
Przeciwnych podejmowaniu aktywności seksualnej przed zawarciem małżeństwa jest ponad 70 proc. rodziców i 60 proc. młodzieży. Z raportu wynika również, że największy wpływ na seksualne zachowanie dzieci i młodzieży, w szczególności na kwestię podejmowania wczesnej aktywności seksualnej, mają „społeczne i rodzicielskie postawy wobec seksu”. Nawet tzw. programy abstynenckie nie są w stanie wywrzeć tak dużego wpływu na młodzież, jak postawa i stosunek rodziców wobec aktywności seksualnej.
Bardziej konserwatywne poglądy w kwestii seksu przedmałżeńskiego reprezentuje młodzież wywodząca się z mniejszości religijnych i z rodzin gorzej sytuowanych. Spośród grup etnicznych mniej skłonna do kontaktów przedmałżeńskich jest młodzież latynoska. Zdecydowanie bardziej liberalna jest młodzież czarnoskóra.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!