Największy wpływ na postawy seksualne dzieci mają sami rodzice

2010-08-24 00:00:00

Amerykański departament zdrowia opublikował ostatnio wyniki badań dotyczących m.in. skutków realizacji w szkołach tzw. programu abstynenckiego, zakładającego wspieranie czystości przedmałżeńskiej wśród młodych ludzi. Departament długo zwlekał z ogłoszeniem wyników, które wyraźnie pokazują, że placówki oświatowe powinny wspierać rodziców, broniących dzieci przed wczesną seksualizacją i zachęcających je do zachowania czystości przedmałżeńskiej.

Dr Lisa Rue, specjalistka w zakresie psychologii dzieci i młodzieży, podobnie jak wielu innych fachowców, ubolewała nad tym, że departament długo zwlekał z publikacją danych na ten temat. Są one istotne dla psychologów i innych naukowców, którzy pracują z młodzieżą i chcą wpłynąć m.in. na ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową.

Z liczącego blisko 200 stron raportu, zatytułowanego „National Survey of Adolescents and Their Parents: Attitudes and Opinions About Sex and Abstinence”, przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge na zlecenie amerykańskiego departamentu zdrowia wynika, że zarówno rodzice jak i sami młodzi ludzie w większości opowiadają się za zachowaniem czystości przedmałżeńskiej. 

Przeciwnych podejmowaniu aktywności seksualnej przed zawarciem małżeństwa jest ponad 70 proc. rodziców i 60 proc. młodzieży. Z raportu wynika również, że największy wpływ na seksualne zachowanie dzieci i młodzieży, w szczególności na kwestię podejmowania wczesnej aktywności seksualnej, mają „społeczne i rodzicielskie postawy wobec seksu”. Nawet tzw. programy abstynenckie nie są w stanie wywrzeć tak dużego wpływu na młodzież, jak postawa i stosunek rodziców wobec aktywności seksualnej.

Bardziej konserwatywne poglądy w kwestii seksu przedmałżeńskiego reprezentuje młodzież wywodząca się z mniejszości religijnych i z rodzin gorzej sytuowanych. Spośród grup etnicznych mniej skłonna do kontaktów przedmałżeńskich jest młodzież latynoska. Zdecydowanie bardziej liberalna jest młodzież czarnoskóra.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025