24 marca po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Życia – święto powołane uchwałą Sejmu RP w 2004 roku. Tym razem motywem przewodnim dnia jest hasło: „Dziadki – dziatkom”, które obrazuje więź międzypokoleniową między wnukami a dziadkami. Czy dziadkowie są nam potrzebni? Czy największą wartością babci jest spadek, który możemy po niej otrzymać? W opinii 87% Polaków ludzie starsi są potrzebni innym (CBOS BS/157/2009). Cenieni są jako osoby, które mogą pomagać innym działając społecznie, docenia się ich jako dobrych sąsiadów, jednak rzeczywistością, w której sprawdzają się najlepiej jest rodzina.
Dziadki - dziatkom
Dziadkowie potrafią obdarzyć swoje wnuki miłością bezinteresowną. Wnoszą w życie rodziny płynącą z doświadczenia mądrość. Kształtują rodzinną tożsamość, przekazując pamięć o minionych pokoleniach. W trudnych momentach są punktem odniesienia i pomagają spojrzeć na sytuacje kryzysowe w odpowiedniej perspektywie. Niosą również pamięć o historii, budując w ten sposób społeczną tożsamość członków rodziny. A przy tym wszystkim dają swoim dzieciom nieocenioną pomoc w opiece nad wnukami.
Z drugiej strony aktywne uczestnictwo w życiu rodziny daje dziadkom świadomość tego, że cały czas są potrzebni i że oczekuje się od nich rzeczy, które wciąż wymagają odpowiedzialności, pomysłowości i wysiłku. Doświadczają spełnienia, widząc jak ich dorosłe dzieci wcielają w życie wartości, w których były wychowywane. Wreszcie, w chwilach, kiedy tego potrzebują, otrzymują wsparcie i pomoc od tych, których kochają najmocniej.
Zależy nam, żeby babcie i dziadkowie nie myśleli o sobie jako o klientach ZUS czy NFZ, ale jako bardzo wartościowych osobach oraz pełnoprawnych i niezwykle ważnych członkach naszych rodzin – mówią organizatorzy kampanii z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia.
Z materiałami przygotowanymi przez ekspertów związanych z Fundacją można zapoznać się na stronie internetowej:
www.dzienzycia.pl.
Jednym ze sponsorów obchodów Narodowego Dnia Życia jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi.
Źródło: www.dzienzycia.pl, PiotrSkarga.pl