Nie żyje kardynał Jorge Medina Estevez - wybitny głosiciel Wiary i patron Tradycji

2021-10-11 00:00:00
Nie żyje kardynał Jorge Medina Estevez - wybitny głosiciel Wiary i patron Tradycji
Dotarła do nas smutna wiadomość o odejściu do Domu Pana w dniu 3 października 2021 r. kardynała Jorge Mediny Estéveza. Przez dziesiątki lat dał się poznać jako niezłomny głosiciel Prawd Wiary i patron tradycyjnych inicjatyw katolickich. Był gościem konferencji i akademii współtworzonych przez SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Od 2007 roku emerytowany, rok później otrzymał godność kardynała prezbitera. W grudniu obchodziłby swoje 95. urodziny.

Kardynał w ciągu swojej długiej posługi piastował istotne funkcje, na czele ze stanowiskiem Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zanim uzyskał tę godność, w grudniu 1984 r. został mianowany biskupem pomocniczym Rancagua, a w listopadzie 1987 r. - ordynariuszem tej diecezji. W czerwcu 1996 zrezygnował z rządów w diecezji i przeszedł do pracy w Kurii Rzymskiej. Został promowany do rangi arcybiskupa tytularnego i mianowany proprefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W dniu 21 lutego 1998 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Świat poznał szerzej kard. Estéveza w 2005 roku, kiedy to ogłosił światu wybór kard. Jozepha Ratzingera na następcę Jana Pawła II.

Zmarły hierarcha na przestrzeni lat wielokrotnie mówił o tym, jak ważna jest aktywna posługa katolików świeckich. Był też aktywny intelektualnie, wydając książki i broszury. Swoje artykuły teologiczne publikował m.in. na łamach włoskiego magazynu Radici Cristiane oraz polskiego Polonia Christiana. 

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!