Niedziela nie przeszła w Parlamencie Europejskim

2008-12-18 00:00:00
Niedziela nie przeszła w Parlamencie Europejskim

Posłowie Parlamentu Europejskiego, decyzją jej przewodniczącego Hansa-Gerta Pötteringa, nie podjęli wczoraj dyskusji w ramach sesji plenarnej w Strasburgu nad poprawkami proponującymi ustanowienie w krajach Unii Europejskiej niedzieli dniem wolnym od pracy. Do dyskusji miało dojść podczas debaty na temat dyrektywy w sprawie organizacji czasu pracy w krajach UE. – Sprawa została utrącona proceduralnie – powiedział KAI europoseł Konrad Szymański (PiS).

Przed debatą nad unijną dyrektywą o organizacji czasu pracy, nad którą pracował Parlament Europejski, europoseł Konrad Szymański wspólnie z europosłami z innych krajów, m.in. Grecji, Austrii i Niemiec, złożył do rozpatrzenia poprawki nr 23 i 24, odnoszące się do uznania niedzieli za podstawowy dzień wolny dla wymiaru minimalnego czasu odpoczynku. Posłowie w poprawce powoływali się wyniki EUROFUND z 2007 r., według których "prawdopodobieństwo choroby u pracowników przedsiębiorstw, które wymagają pracy w niedzielę, jest wyższe niż u takich, które tego nie wymagają".

"Zdrowie pracowników jest uzależnione między innymi od możliwości pogodzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, nawiązywania i utrzymywania więzi społecznych oraz zaspokajania potrzeb duchowych. Umożliwienie pracownikom odpoczynku w niedzielę, która jest tradycyjnym dniem odpoczynku, pomaga osiągnąć te cele w większym stopniu niż umożliwienie odpoczynku w inny dzień tygodnia" – uzasadniali posłowie.

Zdaniem Szymańskiego i innych autorów poprawek, negatywny wpływ pracy w niedzielę na zdrowie pracowników jest spowodowany głównie skutkami społecznymi, zwłaszcza w życiu rodzinnym. Niedziela jest tradycyjnym dniem przeznaczonym na życie rodzinne, ponieważ instytucje zapewniające opiekę nad dziećmi i szkoły są wtedy zamknięte. Dlatego - zdaniem posłów - ochrona tego dnia skutecznie sprzyja pogodzeniu życia zawodowego i rodzinnego i poprawia samopoczucie pracowników.

Do dyskusji nad tymi poprawkami miało dojść podczas debaty w sprawie dyrektywy organizacji czasu pracy w krajach UE.

W rozmowie z KAI Konrad Szymański poinformował jednak, że dyskusja nad poprawkami spadła z porządku obrad decyzją prowadzącego sesję przewodniczącego PE Hansa-Gerta Pötteringa. – Przewodniczący uznał głosowanie tych poprawek za niedopuszczalne i nie poddał ich pod głosowanie. Uznał, że są one niezgodne z zasadą subsydiarności w zakresie reguł krajowych dotyczących odpoczynku – poinformował Szymański.

Zasada subsydiarności, występująca w prawie wspólnotowym Unii Europejskiej oznacza, że UE podejmuje tylko takie działania, które zapewniają większą skuteczność i efektywność, niż w przypadku, gdyby te działania podjęte zostały wyłącznie przez rządy poszczególnych państw członkowskich. Odnosi się do podziału zadań pomiędzy instytucjami UE a instytucjami administracyjnymi poszczególnych państw.

Budzi wątpliwość fakt, że akurat w tym przypadku pamiętano o subsydiarności, natomiast zasada ta nie przeszkadzała, gdy chodziło o inne regulacje dotyczące organizacji czasu pracy. To bardzo niekonsekwentne stanowisko, zamykanie ust posłom – dodał Konrad Szymański.

Poprawki, jak podkreślił poseł Szymański, zostały złożone przez posłów z różnych grup politycznych. O dyskusję w tej sprawie zabiegała także Konferencja Biskupów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). – Decyzja przewodniczącego jest bardzo radykalna i dziwna. Posłowie nawet nie byli w stanie się wypowiedzieć w tej sprawie – stwierdził.

Szymański poinformował, że procedowanie Parlamentu Europejskiego nad dyrektywą w sprawie organizacji czasu pracy zostało zakończone i nie ma już szans na to, by poprawki proponujące ustanowienie niedzieli unijnym dniem wolnym od pracy zostały rozpatrzone. – To było drugie czytanie tego projektu. Sprawa upadła, ale nie w głosowaniu imiennym, jak tego chcieliśmy, tylko na skutek niedopuszczenia tych poprawek pod głosowanie – powiedział.

Zdaniem Szymańskiego, propozycja w sprawie niedzieli może powrócić pod obrady, jeśli PE wróci kiedyś do debaty nad organizacją czasu pracy. – Nie należy się jednak tego spodziewać w najbliższych latach. Ta zmiana była bardzo trudna i negocjowana bardzo długo. Myślę, że nikt nie będzie wracał do tego tematu. Sprawa została utrącona proceduralnie – uznał.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.