Niemcy: biskup Ratyzbony przywołuje do porządku wykładowców teologii
2009-02-20 00:00:00
Biskup Ratyzbony Gerhard Müller domaga się od trójki profesorów teologii wycofania podpisów pod krytyczną wobec papieża petycją, domagającą się nieograniczonego uznania postanowień II Soboru Watykańskiego – poinformował dziennik „Süddeutsche Zeitung”. Sygnatariusze petycji, której autorem jest emerytowany profesor teologii z Heidelbergu Norbert Scholl, ostrzegli m.in., że część Kościoła katolickiego wycofała się na pozycje „antymodernistycznej enklawy”.
Bp Müller zarzucił profesorom, że obrazili Benedykta XVI. Według gazety, hierarcha zażądał, by w ciągu dwóch tygodni profesorowie odcięli się na piśmie od petycji. Ponadto muszą się stawić u biskupa, wobec którego złożą wyznanie wiary i przysięgę na wierność nauczaniu Kościoła katolickiego. W przeciwnym przypadku będą narażeni na „dalsze kroki” – ostrzegł hierarcha.
Jedną z osób, które podpisały ten dokument, jest specjalistka z zakresu prawa kanonicznego prof. Sabine Demel. Była ona m.in. tłumaczką Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich z 1991 r. Obecnie oświadczyła, że zarówno ona, jak i jej koledzy starali się rozwiązać konflikt na płaszczyźnie wewnętrznej. Podkreśliła, że listu nie przekazał opinii publicznej żaden z profesorów, dodając jednocześnie, że 18 lutego list do bp. Müllera wystosowało Kolegium Profesorów Wydziału Teologii Katolickiej uniwersytetu w Ratyzbonie. Treści listu prof. Demel nie chciała ujawnić.
Petycję w sprawie „nieograniczonego uznania postanowień Soboru Watykańskiego II podpisało dotychczas ponad 15 tys. osób, w tym wiele osób pełniących funkcje w Kościele i profesorów teologii. Wydziały teologiczne w Münster, Tybindze, Fryburgu Bryzgowijskim, Bambergu, Würzburgu i Bochum ogłosiły własne stanowiska, częściowo utrzymane w tonie krytycznym wobec Watykanu.
Jednocześnie powstaje też wiele inicjatyw wzywających do obrony Benedykta XVI przed niesprawiedliwą krytyką i nawołujących przez internet do wsparcia papieża.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.