Niemcy: biskup Ratyzbony przywołuje do porządku wykładowców teologii

2009-02-20 00:00:00

Biskup Ratyzbony Gerhard Müller domaga się od trójki profesorów teologii wycofania podpisów pod krytyczną wobec papieża petycją, domagającą się nieograniczonego uznania postanowień II Soboru Watykańskiego – poinformował dziennik „Süddeutsche Zeitung”. Sygnatariusze petycji, której autorem jest emerytowany profesor teologii z Heidelbergu Norbert Scholl, ostrzegli m.in., że część Kościoła katolickiego wycofała się na pozycje „antymodernistycznej enklawy”.

Bp Müller zarzucił profesorom, że obrazili Benedykta XVI. Według gazety, hierarcha zażądał, by w ciągu dwóch tygodni profesorowie odcięli się na piśmie od petycji. Ponadto muszą się stawić u biskupa, wobec którego złożą wyznanie wiary i przysięgę na wierność nauczaniu Kościoła katolickiego. W przeciwnym przypadku będą narażeni na „dalsze kroki” – ostrzegł hierarcha.

Jedną z osób, które podpisały ten dokument, jest specjalistka z zakresu prawa kanonicznego prof. Sabine Demel. Była ona m.in. tłumaczką Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich z 1991 r. Obecnie oświadczyła, że zarówno ona, jak i jej koledzy starali się rozwiązać konflikt na płaszczyźnie wewnętrznej. Podkreśliła, że listu nie przekazał opinii publicznej żaden z profesorów, dodając jednocześnie, że 18 lutego list do bp. Müllera wystosowało Kolegium Profesorów Wydziału Teologii Katolickiej uniwersytetu w Ratyzbonie. Treści listu prof. Demel nie chciała ujawnić.

Petycję w sprawie „nieograniczonego uznania postanowień Soboru Watykańskiego II podpisało dotychczas ponad 15 tys. osób, w tym wiele osób pełniących funkcje w Kościele i profesorów teologii. Wydziały teologiczne w Münster, Tybindze, Fryburgu Bryzgowijskim, Bambergu, Würzburgu i Bochum ogłosiły własne stanowiska, częściowo utrzymane w tonie krytycznym wobec Watykanu.

Jednocześnie powstaje też wiele inicjatyw wzywających do obrony Benedykta XVI przed niesprawiedliwą krytyką i nawołujących przez internet do wsparcia papieża.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.