Niemcy: lefebryści dziękują Benedyktowi XVI za zdjęcie ekskomuniki
2010-01-22 00:00:00
Bractwo Kapłańskie św. Piusa X dziękuje Benedyktowi XVI za zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów 21 stycznia ub.r. „Bractwo dziękuje papieżowi za ten odważny i wytyczający kierunek na przyszłość krok“ – czytamy w oświadczeniu tradycjonalistów.
Przełożony Bractwa w Niemczech ks. Franz Schmidberger w wypowiedzi na wideo, ogłoszonej 21 stycznia w Stuttgarcie, wyraził nadzieję, że rozpoczęty przez Watykan dialog „może doprowadzić do jedności a Bractwo św. Piusa X po raz pierwszy może w spokoju przedstawić swoje zastrzeżenia wobec niektórych ujęć Soboru Watykańskiego II”. Zdaniem kapłana, celem rozmów jest uzdrowienie całego Kościoła katolickiego. „Chodzi o zbawienie dusz niezliczonych rzesz ludzi” – powiedział.
Ks. Schmidberger wyraził „głębokie ubolewanie“, że teologiczne i duszpasterskie propozycje papieża zostały zaciemnione przez „niegodny spektakl medialny” wokół wypowiedzi na temat Holokaustu biskupa Richarda Williamsona. Wkrótce po ukazaniu się dekretu, znoszącego ekskomuniki z 1988, światowe środki przekazu podały, że ten biskup kilka miesięcy wcześniej w wywiadzie telewizyjnym zaprzeczył zagładzie Żydów.
Duchowny niemiecki podkreślił, że Bractwo św. Piusa X pragnie wspólnie z papieżem nie dopuścić do rozprzestrzeniania się „dyktatury relatywizmu“ i „dechrystianizacji Europy“. Uważa on, że gdyby przynajmniej część biskupów i katolików poparła ten cel, mogłoby dojść do odnowy Kościoła.
Na zakończenie przewodniczący Bractwa w Niemczech wezwał wspólnotę chrześcijan do modlitwy za „Europę, która musi być znowu chrześcijańska” i za "jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół rzymski”.
Przed rokiem, 21 stycznia Kongregacja ds. Biskupów na polecenie papieża i w odpowiedzi na skierowany do niego list od bp. Bernarda Fellaya - przełożonego Bractwa - z 15 grudnia 2008 r. zdjęła ekskomunikę z czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcie rozmów z jego przedstawicielami. Czterej wspomniani hierarchowie ściągnęli na siebie karę ekskomuniki 30 czerwca 1988 r. w wyniku udzielenia im sakry przez założyciela Bractwa abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieża, a nawet wbrew jego wyraźnym ostrzeżeniom.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.