Niepełnosprawni DLA ŻYCIA: zapraszamy na grudniowy kongres do Krakowa

2016-11-29 00:00:00
Niepełnosprawni DLA ŻYCIA: zapraszamy na grudniowy kongres do Krakowa
Na zachodzie twierdzi się, że osoby niepełnosprawne nie są godne życia. Mówi się, że są społeczeństwu niepotrzebne. Kongres wartości życia osób niepełnosprawnych ukaże, że jest to błędne myślenie. Bo osoby niepełnosprawne nie tylko mają prawo do życia, rozwoju, ale swoją obecnością nas ubogacają.

KONGRES WARTOŚCI ŻYCIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - „NIEPEŁNOSPRAWNI DLA ŻYCIA”


Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniem na portalu facebook oraz do obejrzenia filmy z udziałem dr Bawera Aondo-Akaa promującego kongres:

https://www.facebook.com/events/1783586468549576
/

http://www.pch24.pl/tv,dr-bawer-aondo-akaa--sa-ludzie--ktorzy-mowia--ze-nie-powinienem-zyc--bo-jestem-niepelnosprawny-,47695

Termin:

3 grudnia 2016


 

Miejsce:

ul. Podzamcze 8 - Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie

 

 

PROGRAM:

9:00 – powitanie i wprowadzenie


9:20 – 9:40 – Anna Maria Siarkowska (poseł klubu Kukiz 15)


9:40 – 10:00 - Marek Jurek (europoseł Prawicy Rzeczypospolitej)


10:00 – 10:20 – prof. zw. dr hab. Janina Wyczesany (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) „Wizerunek osoby niepełnosprawnej w różnych sytuacjach życiowych”


10:20 – 10:40 – prof. zw. dr hab. Bogdan Chazan „Dziecko niepełnosprawne przed urodzeniem”


10:40 – 11:00 - o. prof. zw. dr hab. Stanisław Hałas (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie)


11:00 – 11:20 dr Joanna Banasiuk (Ordo Iuris)


11:20 – 11:40 dr Mirosław Boruta (Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Prawo i Sprawiedliwość) – „Człowiek wśród ludzi. Niepełnosprawność z perspektywy cywilizacji życia”


11:40 – 12:00 dr Anna Gagat - Matuła (instytut Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) – „Macierzyństwo kobiet (nie)pełnosprawnych”


12:00 przerwa kawowa


12:30 – 12:50 mgr Mariusz Dzierżawski (fundacja Pro - Prawo do Życia) – „Cel Fundacji Pro: poruszyć sumienia”


12:50 – 13:10 dr Marta Cywińska (SGGW w Warszawie, Wydział Nauk Społecznych, Katedra Edukacji i Kultury) – „Wartości – emocje – twórczość: o wychowaniu chłopca z Zespołem Aspergera”


13:10 – 13:30 dr hab. Tomasz Kornecki (Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) – „Prawa osoby niepełnosprawnej w oparciu o regulacje Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku”


13:30 – 13:50 o. mgr Łukasz Mikołajczyk FDP (Drabina Jakubowa) – „Wpływ osoby niepełnosprawnej na wolontariuszy na przykładzie rekolekcji Drabiny Jakubowej”


13:50 – 14:10 mgr Barbara Turek – „Samodzielność - sposób na szczęśliwe życie”


14:10 – 14:30 mgr Bartosz Remin – „Błędy w prezentacji wizerunku osoby niepełnosprawnej w mediach”


14:30 – 14:50 mgr Natalia Gretka i mgr Adam Gretka „Życie jest cudem”


14:50 – 15:10 mgr Barbara Pajchert (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) – „Niepełnosprawność w blogosferze”


15:10 – 15:20 mgr Grażyna Aondo - Akaa (Instytut Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) – „Znaczenie miłości i małżeństwa w życiu osoby niepełnosprawnej”


15:20 – 15:30 dr Bawer Aondo - Akaa (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) – „Godność osoby z niepełnosprawnością w nauczaniu Kościoła Katolickiego”


15:30 – 15:45 podsumowanie naukowej części obrad


15:45 - 17:00 – przerwa obiadowa


CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA


17:00 pokaz krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Konrad i przyjaciele” w reżyserii Huberta Wawrzkowicza


17:20 mgr Aleksandra Barczyk (Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie) – „Terapeutyczna rola teatru”


17:40 mgr Karol Mroziński – „Manufaktura radości. Fotografia organiczna w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną”


18:00 wieczór autorski poetki Marty Dąbkowskiej


Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa Specjalnego ośrodka Szkolna wychowawczego w Chrzanowie, Fotoklubu Trzebińskiej Kinematografii przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Trzebini i pracowni fotograficznej prowadzonej przez Karola Mroziewskiego.



Wstęp na Kongres jest wolny od opłat i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.


Patronat nad kongresem objął Instytut Ks. Piotra Skargi oraz portal PCh24.pl

Zapraszamy!


Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!