Non possumus!

2009-10-08 00:00:00
Non possumus!

21 lutego bieżącego roku obiegła Polskę wiadomość, że na rzymskim konsystorzu Ojciec Święty Benedykt XVI podjął decyzję o kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895), niezapomnianego arcybiskupa metropolity warszawskiego z czasów powstania styczniowego, kapłana-zesłańca, człowieka o niezłomnej postawie religijnej i patriotycznej. Kanonizacja odbędzie się w Rzymie 11 października 2009 roku.

Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się 1 listopada 1822 roku w niewielkim rodzinnym majątku Wojutynie na Wołyniu. Jego stryjem był Alojzy Feliński, autor hymnu kościelnego Boże, coś Polskę oraz pierwszego narodowego dramatu polskiego Barbara Radziwiłłówna, a także dyrektor Liceum Krzemienieckiego.
W dzieciństwie spadły na przyszłego błogosławionego dwa poważne ciosy: w styczniu 1833 zmarł na gruźlicę ojciec, a w sierpniu 1838 roku matka, aresztowana za udział w sprzysiężeniu Szymona Konarskiego, została wywieziona na Syberię. Szesnastoletnim chłopcem zajął się wówczas zamożny ziemianin Zenon Brzozowski, który opłacił jego studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Moskiewskiego. Po ukończeniu studiów Feliński udał się w roku 1847 do Francji, towarzysząc rodzinie Brzozowskich jako wychowawca synów. Podjął też studia na paryskiej Sorbonie i w College de France, które jednak przerwał w roku 1848 na skutek wybuchu w Paryżu rewolucji lutowej, a także własnego uczestnictwa w powstaniu wielkopolskim.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.