Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

2009-11-17 00:00:00
Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

Fundacja „Pokolenie Benedykta XVI. Instytut Summorum Pontificum” przywraca polskiej kulturze chrześcijańskiej – teologicznej i liturgicznej – monumentalne dzieło bł. abp Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego, zatytułowane: „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego”. Wydawnictwu patronuje dwumiesięcznik „Polonia Christiana”. Pierwszy tom, w odnowionej szacie graficznej, ukaże się już w grudniu.

Monumentalny „Wykład liturgii Kościoła katolickiego” należy do najwybitniejszych dzieł arcybiskupa Nowowiejskiego. Jest to „dzieło jego życia” to w nim zawarł on owoc długoletnich badań i podróży. Pierwszy tom ukazał się w roku 1893 r., piąty tom nigdy nie ukończony nie zdążył się ukazać przed wybuchem wojny i został wydany dopiero w 1992 r. w Płocku.

To dzieło biskupa przedwojennej diecezji płockiej, którego Jan Paweł II beatyfikował w 1997 roku, służyć ma każdemu, kto rozumie, jak istotną rolę odgrywa liturgia w oddawaniu czci Bogu, w kształtowaniu człowieka i ostatecznym zwycięstwie w jego Bojowaniu w drodze do Nieba – informuje wydawca.

„Wykład” jest bez wątpienia największym dziełem poświęconym liturgii rzymskiej w języku polskim, jest to magna carta polskiej liturgiki. To wspaniale ilustrowane dzieło zawiera ogromną ilość rysunków, szkiców i zdjęć oraz bardzo wiele materiału historycznego i archeologicznego. Autor dokładnie opisuje i ilustruje niemalże każdy element liturgii, omawia architekturę sakralną, paramenty, ceremonie i obrzędy liturgii i nabożeństw Kościoła Rzymskiego. Czwarty tom poświęcony jest brewiarzowi, a tom V liturgii Mszy św., w którym opisuje nie tylko ryt rzymski w swoich formach, ale także pozostałe ryty zachodnie.

Niniejsza edycja będzie zawierać pięciotomowy „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego” rozłożony na sześć woluminów (Tom V jest dwuczęściowy). Wolumin VII, nie wchodzący sensu stricto w skład „Wykładu” będzie zawierać kilka mniejszych pozycji napisanych przez arcybiskupa, zebranych razem. Będą to tzw. ceremoniały poszczególnych posług liturgicznych m.in. diakona, subdiakona, ceremoniarza czy turyferariusza.

Chcemy, aby to dzieło służyło jako źródło wiedzy każdemu, kto jest zainteresowany liturgią rzymską. Liturgią nie tylko w jej ujęciu historycznym, ale w ujęciu najbardziej istotnym i duchowym, a także w jej jak najbardziej widzialnym wymiarze praxis – wyjaśnia wydawca. – Jest to też nasz hołd złożony wybitnej postaci jakim był bł. Antoni Julian Nowowiejski wyniesiony do chwały ołtarzy przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. w grupie 108 męczenników II Wojny Światowej.

Kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił w roku 2007 słynny dokument „Summorum Pontificum”, który oficjalnie nadaje normy prawne dla całego Kościoła Rzymskiego w kwestii powszechnego użyciu dwóch form rytu rzymskiego, powstało ogromne zapotrzebowanie na literaturę przybliżającą nadzwyczajną (czyli dawną) formę rytu rzymskiego. Niniejsza pozycja ma za zadanie choć po części sprostać temu zapotrzebowaniu.

Bł. arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (ur. 11 lutego 1858 w Lubieniach k. Opatowa - zm. 28 maja 1941 w Działdowie) należy do grona najwybitniejszych polskich liturgistów. Studiował w Płocku i w Petersburgu. W roku 1881 przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem i rektorem Seminarium Duchownego w Płocku. Otrzymał godność kanonika płockiego, pełnił też funkcję wikariusza generalnego diecezji.

Papież św. Pius X powołał go na biskupa płockiego 12 czerwca 1908 r. W listopadzie 1930 r. otrzymał godność arcybiskupa ad personam, ze stolicą tytularną Silyum. W 1940 r. został aresztowany przez Niemców. Był więziony w obozie w Słupnie i Działdowie, gdzie zginął w opinii świętości. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 13 czerwca 1999 r. Jego liturgiczne wspomnienie w nowym kalendarzu przypada 12 czerwca.

Jako zwierzchnik diecezji płockiej dokonał jej reformy administracyjnej, wiele uwagi poświęcał szkolnictwu katolickiemu (powołał do życia m.in. niższe seminarium), angażował się w działalność charytatywną w okresie I wojny światowej. Przeprowadził dwukrotnie synod diecezjalny (w 1927 r. i w 1938 r.) i zainicjował diecezjalną Akcję Katolicką. Był autorem wielu znakomitych prac z zakresu historii, liturgii, komparatystyki kościelnej.

Patronat medialny nad wydawnictwem objęły: „Polonia Christiana”, „Fronda” i Christianitas”.

Więcej informacji na portalu: http://www.pokoleniebxvi.pl

PiotrSkarga.pl, pokoleniebxvi.pl
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.