Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

2009-11-17 00:00:00
Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

Fundacja „Pokolenie Benedykta XVI. Instytut Summorum Pontificum” przywraca polskiej kulturze chrześcijańskiej – teologicznej i liturgicznej – monumentalne dzieło bł. abp Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego, zatytułowane: „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego”. Wydawnictwu patronuje dwumiesięcznik „Polonia Christiana”. Pierwszy tom, w odnowionej szacie graficznej, ukaże się już w grudniu.

Monumentalny „Wykład liturgii Kościoła katolickiego” należy do najwybitniejszych dzieł arcybiskupa Nowowiejskiego. Jest to „dzieło jego życia” to w nim zawarł on owoc długoletnich badań i podróży. Pierwszy tom ukazał się w roku 1893 r., piąty tom nigdy nie ukończony nie zdążył się ukazać przed wybuchem wojny i został wydany dopiero w 1992 r. w Płocku.

To dzieło biskupa przedwojennej diecezji płockiej, którego Jan Paweł II beatyfikował w 1997 roku, służyć ma każdemu, kto rozumie, jak istotną rolę odgrywa liturgia w oddawaniu czci Bogu, w kształtowaniu człowieka i ostatecznym zwycięstwie w jego Bojowaniu w drodze do Nieba – informuje wydawca.

„Wykład” jest bez wątpienia największym dziełem poświęconym liturgii rzymskiej w języku polskim, jest to magna carta polskiej liturgiki. To wspaniale ilustrowane dzieło zawiera ogromną ilość rysunków, szkiców i zdjęć oraz bardzo wiele materiału historycznego i archeologicznego. Autor dokładnie opisuje i ilustruje niemalże każdy element liturgii, omawia architekturę sakralną, paramenty, ceremonie i obrzędy liturgii i nabożeństw Kościoła Rzymskiego. Czwarty tom poświęcony jest brewiarzowi, a tom V liturgii Mszy św., w którym opisuje nie tylko ryt rzymski w swoich formach, ale także pozostałe ryty zachodnie.

Niniejsza edycja będzie zawierać pięciotomowy „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego” rozłożony na sześć woluminów (Tom V jest dwuczęściowy). Wolumin VII, nie wchodzący sensu stricto w skład „Wykładu” będzie zawierać kilka mniejszych pozycji napisanych przez arcybiskupa, zebranych razem. Będą to tzw. ceremoniały poszczególnych posług liturgicznych m.in. diakona, subdiakona, ceremoniarza czy turyferariusza.

Chcemy, aby to dzieło służyło jako źródło wiedzy każdemu, kto jest zainteresowany liturgią rzymską. Liturgią nie tylko w jej ujęciu historycznym, ale w ujęciu najbardziej istotnym i duchowym, a także w jej jak najbardziej widzialnym wymiarze praxis – wyjaśnia wydawca. – Jest to też nasz hołd złożony wybitnej postaci jakim był bł. Antoni Julian Nowowiejski wyniesiony do chwały ołtarzy przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. w grupie 108 męczenników II Wojny Światowej.

Kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił w roku 2007 słynny dokument „Summorum Pontificum”, który oficjalnie nadaje normy prawne dla całego Kościoła Rzymskiego w kwestii powszechnego użyciu dwóch form rytu rzymskiego, powstało ogromne zapotrzebowanie na literaturę przybliżającą nadzwyczajną (czyli dawną) formę rytu rzymskiego. Niniejsza pozycja ma za zadanie choć po części sprostać temu zapotrzebowaniu.

Bł. arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (ur. 11 lutego 1858 w Lubieniach k. Opatowa - zm. 28 maja 1941 w Działdowie) należy do grona najwybitniejszych polskich liturgistów. Studiował w Płocku i w Petersburgu. W roku 1881 przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem i rektorem Seminarium Duchownego w Płocku. Otrzymał godność kanonika płockiego, pełnił też funkcję wikariusza generalnego diecezji.

Papież św. Pius X powołał go na biskupa płockiego 12 czerwca 1908 r. W listopadzie 1930 r. otrzymał godność arcybiskupa ad personam, ze stolicą tytularną Silyum. W 1940 r. został aresztowany przez Niemców. Był więziony w obozie w Słupnie i Działdowie, gdzie zginął w opinii świętości. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 13 czerwca 1999 r. Jego liturgiczne wspomnienie w nowym kalendarzu przypada 12 czerwca.

Jako zwierzchnik diecezji płockiej dokonał jej reformy administracyjnej, wiele uwagi poświęcał szkolnictwu katolickiemu (powołał do życia m.in. niższe seminarium), angażował się w działalność charytatywną w okresie I wojny światowej. Przeprowadził dwukrotnie synod diecezjalny (w 1927 r. i w 1938 r.) i zainicjował diecezjalną Akcję Katolicką. Był autorem wielu znakomitych prac z zakresu historii, liturgii, komparatystyki kościelnej.

Patronat medialny nad wydawnictwem objęły: „Polonia Christiana”, „Fronda” i Christianitas”.

Więcej informacji na portalu: http://www.pokoleniebxvi.pl

PiotrSkarga.pl, pokoleniebxvi.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.