Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

2009-11-17 00:00:00
Nowe wydanie ”Wykładu Liturgii Kościoła Rzymskiego”

Fundacja „Pokolenie Benedykta XVI. Instytut Summorum Pontificum” przywraca polskiej kulturze chrześcijańskiej – teologicznej i liturgicznej – monumentalne dzieło bł. abp Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego, zatytułowane: „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego”. Wydawnictwu patronuje dwumiesięcznik „Polonia Christiana”. Pierwszy tom, w odnowionej szacie graficznej, ukaże się już w grudniu.

Monumentalny „Wykład liturgii Kościoła katolickiego” należy do najwybitniejszych dzieł arcybiskupa Nowowiejskiego. Jest to „dzieło jego życia” to w nim zawarł on owoc długoletnich badań i podróży. Pierwszy tom ukazał się w roku 1893 r., piąty tom nigdy nie ukończony nie zdążył się ukazać przed wybuchem wojny i został wydany dopiero w 1992 r. w Płocku.

To dzieło biskupa przedwojennej diecezji płockiej, którego Jan Paweł II beatyfikował w 1997 roku, służyć ma każdemu, kto rozumie, jak istotną rolę odgrywa liturgia w oddawaniu czci Bogu, w kształtowaniu człowieka i ostatecznym zwycięstwie w jego Bojowaniu w drodze do Nieba – informuje wydawca.

„Wykład” jest bez wątpienia największym dziełem poświęconym liturgii rzymskiej w języku polskim, jest to magna carta polskiej liturgiki. To wspaniale ilustrowane dzieło zawiera ogromną ilość rysunków, szkiców i zdjęć oraz bardzo wiele materiału historycznego i archeologicznego. Autor dokładnie opisuje i ilustruje niemalże każdy element liturgii, omawia architekturę sakralną, paramenty, ceremonie i obrzędy liturgii i nabożeństw Kościoła Rzymskiego. Czwarty tom poświęcony jest brewiarzowi, a tom V liturgii Mszy św., w którym opisuje nie tylko ryt rzymski w swoich formach, ale także pozostałe ryty zachodnie.

Niniejsza edycja będzie zawierać pięciotomowy „Wykład Liturgii Kościoła Rzymskiego” rozłożony na sześć woluminów (Tom V jest dwuczęściowy). Wolumin VII, nie wchodzący sensu stricto w skład „Wykładu” będzie zawierać kilka mniejszych pozycji napisanych przez arcybiskupa, zebranych razem. Będą to tzw. ceremoniały poszczególnych posług liturgicznych m.in. diakona, subdiakona, ceremoniarza czy turyferariusza.

Chcemy, aby to dzieło służyło jako źródło wiedzy każdemu, kto jest zainteresowany liturgią rzymską. Liturgią nie tylko w jej ujęciu historycznym, ale w ujęciu najbardziej istotnym i duchowym, a także w jej jak najbardziej widzialnym wymiarze praxis – wyjaśnia wydawca. – Jest to też nasz hołd złożony wybitnej postaci jakim był bł. Antoni Julian Nowowiejski wyniesiony do chwały ołtarzy przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. w grupie 108 męczenników II Wojny Światowej.

Kiedy Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił w roku 2007 słynny dokument „Summorum Pontificum”, który oficjalnie nadaje normy prawne dla całego Kościoła Rzymskiego w kwestii powszechnego użyciu dwóch form rytu rzymskiego, powstało ogromne zapotrzebowanie na literaturę przybliżającą nadzwyczajną (czyli dawną) formę rytu rzymskiego. Niniejsza pozycja ma za zadanie choć po części sprostać temu zapotrzebowaniu.

Bł. arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski (ur. 11 lutego 1858 w Lubieniach k. Opatowa - zm. 28 maja 1941 w Działdowie) należy do grona najwybitniejszych polskich liturgistów. Studiował w Płocku i w Petersburgu. W roku 1881 przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem i rektorem Seminarium Duchownego w Płocku. Otrzymał godność kanonika płockiego, pełnił też funkcję wikariusza generalnego diecezji.

Papież św. Pius X powołał go na biskupa płockiego 12 czerwca 1908 r. W listopadzie 1930 r. otrzymał godność arcybiskupa ad personam, ze stolicą tytularną Silyum. W 1940 r. został aresztowany przez Niemców. Był więziony w obozie w Słupnie i Działdowie, gdzie zginął w opinii świętości. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym 13 czerwca 1999 r. Jego liturgiczne wspomnienie w nowym kalendarzu przypada 12 czerwca.

Jako zwierzchnik diecezji płockiej dokonał jej reformy administracyjnej, wiele uwagi poświęcał szkolnictwu katolickiemu (powołał do życia m.in. niższe seminarium), angażował się w działalność charytatywną w okresie I wojny światowej. Przeprowadził dwukrotnie synod diecezjalny (w 1927 r. i w 1938 r.) i zainicjował diecezjalną Akcję Katolicką. Był autorem wielu znakomitych prac z zakresu historii, liturgii, komparatystyki kościelnej.

Patronat medialny nad wydawnictwem objęły: „Polonia Christiana”, „Fronda” i Christianitas”.

Więcej informacji na portalu: http://www.pokoleniebxvi.pl

PiotrSkarga.pl, pokoleniebxvi.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.