O marnotrawnej córze Kościoła

2010-01-05 00:00:00
O marnotrawnej córze Kościoła

Co się stało i stanie w przyszłości z Francją, przed wiekami ostoją chrześcijaństwa, krajem stanowiącym wzór dla innych? U źródeł powstania państwa, którego potęga i splendor nieodłącznie wiązały się przez wieki z katolicyzmem, stały heroiczne akty wiary. Kolejne krwawe i bezbożne rewolucje przyniosły autodestrukcję Francji, którą zabijały i zabijają nie gwałtowne napaści z zewnątrz, lecz siły odśrodkowe. Procesowi stopniowego samobójstwa „dawnej, dobrej Francji” poświęcone jest Dossier najnowszego, dwunastego numeru „Polonia Christiana”. O chwalebnych i haniebnych etapach dziejów kraju nad Sekwaną piszą m.in. Jacek Bartyzel, Grzegorz Kucharczyk, Luis Dufaur, Sławomir Skiba, Piotr Doerre i Bogdan Dobosz. Pismo publikuje także rozmowę na temat króla Chlodwiga, przeprowadzoną dla brazylijskiego „Catolicismo” w 1500. rocznicę chrztu Francji z nieżyjącą już dziś znakomitą historyk Regine Pernoud.

Z tematyką Dossier znakomicie koresponduje drukowany przez „Polonia Christiana” fragment nowej książki współautora słynnej „Czarnej księgi komunizmu”. Stéphane Courtois napisał „Czarną księgę rewolucji francuskiej”, która ukaże się wkrótce w naszym kraju nakładem wydawnictwa Dębogóra. Fragment, z którym już teraz mogą zapoznać się polscy czytelnicy poświęcony jest licznym analogiom pomiędzy bliźniaczymi przewrotami – francuskim w 1789 roku oraz bolszewickim.

Klimat Polski, wprawdzie dawnej, ale jeszcze bardziej odległej od Polski dzisiejszej w kulturowych realiach niż tylko w czasie, przybliża nam rozmowa z wywodzącą się z rodziny ziemiańskiej Zofią Reklewską-Braun. Artykuły w działach pisma poświęconych naszemu kulturowemu dziedzictwu traktują tym razem też m.in. o katedrze w Chartres (tekst Jacka Kowalskiego), Fra Angelico (autor - Juan Miguel Montes), bożonarodzeniowych szopkach neapolitańskich (Mariusz Affek) i dziełach sztuki staropolskiej z kolekcji krakowskiego Pałacu Erazma Ciołka.

O kulturze kulinarnej i porządku zachowania się przy stole pisze, z nieco odmiennych perspektyw, dwoje autorów – Ewa Polak-Pałkiewicz i Nelson Fragelli.

„Polonia Christiana” dostępna jest w prenumeracie, a także w salonach prasowych Empik, Relay, Inmedio oraz Ruch. Poprzez Internet można zapoznać się z treścią zarówno bieżącego, jak i archiwalnych numerów na stronie epch.poloniachristiana.pl

PiotrSkarga.pl
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.