O marnotrawnej córze Kościoła

2010-01-05 00:00:00
O marnotrawnej córze Kościoła

Co się stało i stanie w przyszłości z Francją, przed wiekami ostoją chrześcijaństwa, krajem stanowiącym wzór dla innych? U źródeł powstania państwa, którego potęga i splendor nieodłącznie wiązały się przez wieki z katolicyzmem, stały heroiczne akty wiary. Kolejne krwawe i bezbożne rewolucje przyniosły autodestrukcję Francji, którą zabijały i zabijają nie gwałtowne napaści z zewnątrz, lecz siły odśrodkowe. Procesowi stopniowego samobójstwa „dawnej, dobrej Francji” poświęcone jest Dossier najnowszego, dwunastego numeru „Polonia Christiana”. O chwalebnych i haniebnych etapach dziejów kraju nad Sekwaną piszą m.in. Jacek Bartyzel, Grzegorz Kucharczyk, Luis Dufaur, Sławomir Skiba, Piotr Doerre i Bogdan Dobosz. Pismo publikuje także rozmowę na temat króla Chlodwiga, przeprowadzoną dla brazylijskiego „Catolicismo” w 1500. rocznicę chrztu Francji z nieżyjącą już dziś znakomitą historyk Regine Pernoud.

Z tematyką Dossier znakomicie koresponduje drukowany przez „Polonia Christiana” fragment nowej książki współautora słynnej „Czarnej księgi komunizmu”. Stéphane Courtois napisał „Czarną księgę rewolucji francuskiej”, która ukaże się wkrótce w naszym kraju nakładem wydawnictwa Dębogóra. Fragment, z którym już teraz mogą zapoznać się polscy czytelnicy poświęcony jest licznym analogiom pomiędzy bliźniaczymi przewrotami – francuskim w 1789 roku oraz bolszewickim.

Klimat Polski, wprawdzie dawnej, ale jeszcze bardziej odległej od Polski dzisiejszej w kulturowych realiach niż tylko w czasie, przybliża nam rozmowa z wywodzącą się z rodziny ziemiańskiej Zofią Reklewską-Braun. Artykuły w działach pisma poświęconych naszemu kulturowemu dziedzictwu traktują tym razem też m.in. o katedrze w Chartres (tekst Jacka Kowalskiego), Fra Angelico (autor - Juan Miguel Montes), bożonarodzeniowych szopkach neapolitańskich (Mariusz Affek) i dziełach sztuki staropolskiej z kolekcji krakowskiego Pałacu Erazma Ciołka.

O kulturze kulinarnej i porządku zachowania się przy stole pisze, z nieco odmiennych perspektyw, dwoje autorów – Ewa Polak-Pałkiewicz i Nelson Fragelli.

„Polonia Christiana” dostępna jest w prenumeracie, a także w salonach prasowych Empik, Relay, Inmedio oraz Ruch. Poprzez Internet można zapoznać się z treścią zarówno bieżącego, jak i archiwalnych numerów na stronie epch.poloniachristiana.pl

PiotrSkarga.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.