Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w dwóch miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
W parafiach pw. Trójcy Świętej w Krośnie oraz pw. św. Barbary w Tarnobrzegu działacz katolicki i obrońca życia dzieci nienarodzonych, Jacek Kotula, poprowadzi prelekcje poświęcone życiu i działalności św. Szarbela oraz cudów dokonywanych przez niego za życia i po śmierci.
W przekazach o pogrzebie św. Szarbela stwierdza się m.in., że po złożeniu ciała zakonnika do grobu miało miejsce niezwykłe zjawisko. Nad grobem o. Jusufa Antuna Machlufa pojawiła się niezwykła, jasna poświata, która utrzymywała się przez wiele tygodni. To niespotykane zjawisko spowodowało, że do grobu późniejszego świętego zaczęły przychodzić tłumy ludzi. Dokonano kilka miesięcy po pochówku ekshumacja ujawniła, że ciało zmarłego zachowało elastyczność i temperaturę taką, jaką mają ludzie żywi.
Zagadek i zjawisk związanych z życiem i obecnym wpływem o. Jusufa Antuna Machlufa na wiele wydarzeń jest wiele, dlatego warto o nich posłuchać podczas prelekcji, którą poprowadzi Jacek Kotula, znający nie tylko postać św. Szarbela, ale także miejsca w Libanie, wiążące się z życiem wyjątkowego duchownego maronickiego.
Jego życie było wyjątkowe i pełne oddania się Bogu. Związany całe życie z Bliskim Wschodem Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w północnym Libanie w Bika Kafra, w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Idąc drogą pobożności i umiłowania Boga, mając 23 lata, wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Warto wiedzieć, że należący do Kościołów wschodnich Kościół maronicki cały czas pozostaje w pełnej komunii z Rzymem.
- Po studiach ojciec Charbel wrócił do klasztoru św. Marouna w Annaya. Jako cel swego życia widział on nieustanne dążenie do coraz większej bliskości z Bogiem. Dlatego swoje dnie wypełniał przede wszystkim modlitwą i praktykami pokutnymi. Już za życia miał dokonać kilku cudów ratujących zagrożone życie bliźnich. Jego cela była całkowicie pusta, miała tylko 6 metrów kwadratowych. Lampa i dzbanek były jedynym umeblowaniem. Łóżkiem był siennik z dębowych liści pokryty kozią skórą. Często kładł się na gołej ziemi. W koszu wiklinowym były Biblia, Naśladowanie Chrystusa, Żywot św. Antoniego Pustelnika i inne teksty ojców Kościoła, Wyznania św. Augustyna. W klasztorze jadał 2 razy dziennie zgodnie z regułą zakonną. Kiedy został eremitą jadał tylko raz dziennie, około 3 po południu. Jego posiłkiem była zazwyczaj zupa z jarzyn i kasza gotowana na oliwie, nie jadł mięsa. Podejmował liczne umartwienia, nigdy się na nic nie żalił, był zawsze uprzejmy i pogodny. W 1875 roku uzyskał zgodę swych przełożonych, by udać się do nieodległej, górskiej pustelni – to w niej spędził ostatnie ponad dwie dekady życia
– czytamy o codzienności św. Szarbela na portalu „Modlitwy24.pl”.
Jusuf Antun Machluf przez całe życie i przebywanie w zakonie wyróżniał się wielką skromnością i bogobojnością. Pod koniec XIX wieku Pan Bóg powołał go do siebie – 16 grudnia 1898 roku Jusuf Antun Machluf dostał udaru mózgu.
Miało to miejsce podczas odprawiania Mszy świętej. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku. Został pochowany na klasztornym cmentarzu. Zgodnie z zakonną tradycją Jego niezabalsamowane ciało, ubrane w zakonny habit, zostało pochowane na należącym do klasztoru cmentarzu bezpośrednio w grobie, bez trumny.
Ponad pół wieku później – w 1950 roku – dokonano niezwykłego odkrycia. Odkryto bowiem, że z kamiennego grobowca zaczęła sączyć się lepka ciecz – zjawisko to zaobserwowali wcześniej świadkowie ekshumacji zwłok sprzed kilkudziesięciu lat. Gdy 22 kwietnia 1950 roku komisja kościelna otwarła trumnę i potwierdziła, że ciało ojca Szarbela Makhloufa nadal jest w doskonałym stanie oraz że zachowało elastyczność i temperaturę ciała osoby żyjącej. Podobnego odkrycia dokonano w 1965 roku.
Do dzisiaj do grobu św. Szarbela w Annaji w Libanie pielgrzymują wierni, szukający uzdrowień, wsparcia, pomocy i wstawiennictwa jednego z najpopularniejszych na świecie świętych. Co ciekawe, do grobu o. Szarbela coraz liczniej przybywali nie tylko chrześcijanie, lecz również muzułmanie, którzy byli zainteresowani postacią pokornego i bogobojnego maronickiego pustelnika.
Dnia 5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym. Dwanaście lat później, 9 października 1977 roku, w Watykanie papież Paweł VI kanonizował ojca Szarbela.
Na trzech spotkaniach na Podkarpaciu, prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula. Podczas wszystkich dwóch spotkań w ramach Klubów „Polonia Christiana” obecne będą relikwie św. Szarbela – maronickiego duchownego z Libanu, który słynie z cudownych uzdrowień. Do interesujących okoliczności niewyjaśnionych zjawisk związanych pośmiertnie z św. Szarbelem należy m.in. uzyskanie wizerunku XI-wiecznego mnicha z Libanu.
- W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”.
Warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. W ramach cyklu spotkań na Podkarpaciu planowana jest także obecność relikwii św. Szarbela. Wstęp na wszystkie spotkania wolny! Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.
Na spotkania poświęcone tematowi „Św. Szarbel i jego cuda” zapraszamy wraz z miejscowymi organizatorami do następujących miejscowości:
- Krosno: parafia Trójcy Świętej (Fara) w Krośnie – 21 maja (wtorek) 2024 r., godz.18.00 Msza św., a po niej prelekcja w kościele pw. Trójcy Św. (Fara) przy ul. Piłsudskiego 5;
- Tarnobrzeg: parafia pw. Św. Barbary w Tarnobrzegu – 28 maja (wtorek) 2024 r., godz. 19.00, salka przy kościele św. Barbary, ul. św. Barbary 26.
Na wszystkich tych spotkaniach obecne będą relikwie św. Szarbela. Na spotkania w Klubach „Polonia Christiana” jest wstęp wolny!
Zapraszamy Państwa do udziału w tym wielkim przeżyciu duchowym i zachęcenie do udziału w nim rodziny i znajomych.
piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy