O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa

2024-04-16 00:00:00
O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.

Prelegentem i zarazem gospodarzem obu tych spotkań będzie Jacek Kotula. Pan Jacek to postać, której - szczególnie na Podparpaciu - przedstawiać nie trzeba. Wieloletni działacz społeczny i charytatywny, obrońca życia (współpracownik Fundacji Pro – Prawo Do Życia oraz współtwórca Stowarzyszenia Contra In Vitro), wreszcie podróżnik do miejsc świętych (Liban, Ziemia Święta) i propagator kultu świętego Szarbela.


Jacek Kotula ma ogromną wiedzę o świętym arcybiskupie – kanonizowanym przez papieża Benedykta XVI – i chętnie podzieli się nią z wszystkimi zainteresowanymi. Wprowadzając tematykę tej postaci, warto wspomnieć, iż pochodzący z wołyńskiego Wojutyna pasterz przyszedł na świat 1 listopada 2022 r. Przez okres swojej posługi duszpasterskiej i biskupiej wypracował ogromny dorobek pisarski, teologiczny, ewangelizacyjny. Dzięki niemu, odnowiono lub odbudowano wiele miejsc sakralnych. Nie bał się również konfrontacji z caratem, zabiegając o uwolnienie więzionych kapłanów i prosząc cara, już po wybuchu Powstania Styczniowego, o poważne rozważenie kwestii niepodległości Polski. Przypłacił tę aktywność prześladowaniami i wygnaniem.


Aby dowiedzieć się więcej o abpie Zbigniewie Szczęsnym Felińskim, a także zobaczyć relikwie tego świętego, warto odwiedzić nasze Kluby "Polonia Christiana" podczas dwóch najbliższych spotkań:

- Pilzno: spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Miejsce to Dom Kultury przy ul. Węgierskiej 30.
- Rakszawa: spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa. Adres to Rakszawa 341, 37-111 Rakszawa.


Przypominamy, że na wszystkie spotkania w ramach Klubów "Polonia Christiana" wstęp jest wolny.

piotrskarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.