ONZ: nowy ”podatek solidarnościowy” obciążający transakcje międzynarodowe?
2010-09-17 00:00:00

Na najbliższym posiedzeniu ONZ zostanie zaprezentowany projekt deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego, międzynarodowego podatku od transakcji walutowych. Miałby on wpływać na konto tej organizacji, by mogła realizować Milenijne Cele Rozwoju. ONZ chce w ten sposób pozyskać w latach 2012-2017 od 324 do 336 mld dol.
W 2006 r. w ramach ONZ zawiązała się tzw. Grupa Wiodąca (Leading Group), która promuje „innowacyjne finansowanie rozwoju”, polegające na redystrybucji bogactwa w skali globalnej.
Na jej polecenie Grupa Zadaniowa ds. Międzynarodowych Transakcji Finansowych wystąpiła z projektem deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego podatku międzynarodowego, umożliwiającego realizację Milenijnych Celów Rozwoju.
Nad projektem pracowali przedstawiciele Japonii, Belgii i Francji. Uznali oni, że tzw. podatek solidarnościowy jest najlepszym rozwiązaniem dla finansowania rozwoju, gdyż „jest najbardziej odpowiednim źródłem dochodów na finansowanie dóbr publicznych i dzielenie bogactwa wygenerowanego przez zglobalizowane gospodarki”.
Wnioskodawcy przewidują, że gdyby opodatkować każdą transakcję międzynarodową w wysokości 1000 dol. kwotą pięciu centów, wówczas uzyskano by wpływy w wysokości 30 mld dol. rocznie. Ich zdaniem to dobra propozycja, gdyż nie można obciążać bezpośrednio państw członkowskich zbyt wysokimi składkami w sytuacji, gdy mają problemy z dopięciem budżetów narodowych.
Stanowisko projektodawców deklaracji popierają członkowie UE. Przeciwni im są Szwajcarzy i Amerykanie.
Globalny podatek solidarnościowy nie podoba się Michaelowi Millerowi, ekspertowi ds. rozwiązywania problemów ubóstwa i rozwoju w Acton Institute. Jego zdaniem „nowy podatek oparty jest na klasycznym nieporozumieniu co do charakteru tworzenia bogactwa i jest szaleńczą próbą ocalenia Milenijnych Celów Rozwoju”. - Ludzie w krajach rozwijających się są traktowani jak króliki doświadczalne przez biurokratów, którzy bawią się różnymi modelami redystrybucji – stwierdził. Zaznaczył, że aby przyczynić się do rozwoju państw ubogich wystarczy, by kraje zamożne otwarły swoje rynki i przestały mocno subsydiować rolnictwo.
Pieniądze pozyskane z nowego podatku zamierza się przeznaczyć nie tylko na eliminację skrajnego ubóstwa i głodu, upowszechnienie edukacji na poziomie podstawowym, ograniczenie rozpowszechniania HIV/AIDS, malarii, ale także na ograniczenie umieralności matek oraz dzieci przez wdrażanie programów sterylizacyjnych, promowanie antykoncepcji i ułatwianie dostępu do aborcji (sic!).
Idea podatku solidarnościowego jest zbliżona do propozycji wprowadzenia podatku unijnego, zaprezentowanej przez komisarza UE Janusza Lewandowskiego. Przedstawiciele rządów poszczególnych państw, mając trudności z domykaniem budżetów narodowych, coraz częściej domagają się, by instytucje międzynarodowe nie wymagały od nich dużych dopłat do wspólnej kasy, lecz by obciążenia przerzucono np. na uczestników transakcji międzynarodowych.
Źródło: C-fam.org., AS.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025