ONZ: nowy ”podatek solidarnościowy” obciążający transakcje międzynarodowe?

2010-09-17 00:00:00
ONZ: nowy ”podatek solidarnościowy” obciążający transakcje  międzynarodowe?

Na najbliższym posiedzeniu ONZ zostanie zaprezentowany projekt deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego, międzynarodowego podatku od transakcji walutowych. Miałby on wpływać na konto tej organizacji, by mogła realizować Milenijne Cele Rozwoju. ONZ chce w ten sposób pozyskać w latach 2012-2017 od 324 do 336 mld dol.

W 2006 r. w ramach ONZ zawiązała się tzw. Grupa Wiodąca (Leading Group), która promuje „innowacyjne finansowanie rozwoju”, polegające na redystrybucji bogactwa w skali globalnej.

Na jej polecenie Grupa Zadaniowa ds. Międzynarodowych Transakcji Finansowych wystąpiła z projektem deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego podatku międzynarodowego, umożliwiającego realizację Milenijnych Celów Rozwoju.

Nad projektem pracowali przedstawiciele Japonii, Belgii i Francji. Uznali oni, że tzw. podatek solidarnościowy jest najlepszym rozwiązaniem dla finansowania rozwoju, gdyż „jest najbardziej odpowiednim źródłem dochodów na finansowanie dóbr publicznych i dzielenie bogactwa wygenerowanego przez zglobalizowane gospodarki”.

Wnioskodawcy przewidują, że gdyby opodatkować każdą transakcję międzynarodową w wysokości 1000 dol. kwotą pięciu centów, wówczas uzyskano by wpływy w wysokości 30 mld dol. rocznie. Ich zdaniem to dobra propozycja, gdyż nie można obciążać bezpośrednio państw członkowskich zbyt wysokimi składkami w sytuacji, gdy mają problemy z dopięciem budżetów narodowych.

Stanowisko projektodawców deklaracji popierają członkowie UE. Przeciwni im są Szwajcarzy i Amerykanie.

Globalny podatek solidarnościowy nie podoba się Michaelowi Millerowi, ekspertowi ds. rozwiązywania problemów ubóstwa i rozwoju w Acton Institute. Jego zdaniem „nowy podatek oparty jest na klasycznym nieporozumieniu co do charakteru tworzenia bogactwa i jest szaleńczą próbą ocalenia Milenijnych Celów Rozwoju”. - Ludzie w krajach rozwijających się są traktowani jak króliki doświadczalne przez biurokratów, którzy bawią się różnymi modelami redystrybucji – stwierdził. Zaznaczył, że aby przyczynić się do rozwoju państw ubogich wystarczy, by kraje zamożne otwarły swoje rynki i przestały mocno subsydiować rolnictwo.

Pieniądze pozyskane z nowego podatku zamierza się przeznaczyć nie tylko na eliminację skrajnego ubóstwa i głodu, upowszechnienie edukacji na poziomie podstawowym, ograniczenie rozpowszechniania HIV/AIDS, malarii, ale także na ograniczenie umieralności matek oraz dzieci przez wdrażanie programów sterylizacyjnych, promowanie antykoncepcji i ułatwianie dostępu do aborcji (sic!).

Idea podatku solidarnościowego jest zbliżona do propozycji wprowadzenia podatku unijnego, zaprezentowanej przez komisarza UE Janusza Lewandowskiego. Przedstawiciele rządów poszczególnych państw, mając trudności z domykaniem budżetów narodowych, coraz częściej domagają się, by instytucje międzynarodowe nie wymagały od nich dużych dopłat do wspólnej kasy, lecz by obciążenia przerzucono np. na uczestników transakcji międzynarodowych.

Źródło: C-fam.org., AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!