ONZ: nowy ”podatek solidarnościowy” obciążający transakcje międzynarodowe?
2010-09-17 00:00:00

Na najbliższym posiedzeniu ONZ zostanie zaprezentowany projekt deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego, międzynarodowego podatku od transakcji walutowych. Miałby on wpływać na konto tej organizacji, by mogła realizować Milenijne Cele Rozwoju. ONZ chce w ten sposób pozyskać w latach 2012-2017 od 324 do 336 mld dol.
W 2006 r. w ramach ONZ zawiązała się tzw. Grupa Wiodąca (Leading Group), która promuje „innowacyjne finansowanie rozwoju”, polegające na redystrybucji bogactwa w skali globalnej.
Na jej polecenie Grupa Zadaniowa ds. Międzynarodowych Transakcji Finansowych wystąpiła z projektem deklaracji, której celem jest wprowadzenie nowego podatku międzynarodowego, umożliwiającego realizację Milenijnych Celów Rozwoju.
Nad projektem pracowali przedstawiciele Japonii, Belgii i Francji. Uznali oni, że tzw. podatek solidarnościowy jest najlepszym rozwiązaniem dla finansowania rozwoju, gdyż „jest najbardziej odpowiednim źródłem dochodów na finansowanie dóbr publicznych i dzielenie bogactwa wygenerowanego przez zglobalizowane gospodarki”.
Wnioskodawcy przewidują, że gdyby opodatkować każdą transakcję międzynarodową w wysokości 1000 dol. kwotą pięciu centów, wówczas uzyskano by wpływy w wysokości 30 mld dol. rocznie. Ich zdaniem to dobra propozycja, gdyż nie można obciążać bezpośrednio państw członkowskich zbyt wysokimi składkami w sytuacji, gdy mają problemy z dopięciem budżetów narodowych.
Stanowisko projektodawców deklaracji popierają członkowie UE. Przeciwni im są Szwajcarzy i Amerykanie.
Globalny podatek solidarnościowy nie podoba się Michaelowi Millerowi, ekspertowi ds. rozwiązywania problemów ubóstwa i rozwoju w Acton Institute. Jego zdaniem „nowy podatek oparty jest na klasycznym nieporozumieniu co do charakteru tworzenia bogactwa i jest szaleńczą próbą ocalenia Milenijnych Celów Rozwoju”. - Ludzie w krajach rozwijających się są traktowani jak króliki doświadczalne przez biurokratów, którzy bawią się różnymi modelami redystrybucji – stwierdził. Zaznaczył, że aby przyczynić się do rozwoju państw ubogich wystarczy, by kraje zamożne otwarły swoje rynki i przestały mocno subsydiować rolnictwo.
Pieniądze pozyskane z nowego podatku zamierza się przeznaczyć nie tylko na eliminację skrajnego ubóstwa i głodu, upowszechnienie edukacji na poziomie podstawowym, ograniczenie rozpowszechniania HIV/AIDS, malarii, ale także na ograniczenie umieralności matek oraz dzieci przez wdrażanie programów sterylizacyjnych, promowanie antykoncepcji i ułatwianie dostępu do aborcji (sic!).
Idea podatku solidarnościowego jest zbliżona do propozycji wprowadzenia podatku unijnego, zaprezentowanej przez komisarza UE Janusza Lewandowskiego. Przedstawiciele rządów poszczególnych państw, mając trudności z domykaniem budżetów narodowych, coraz częściej domagają się, by instytucje międzynarodowe nie wymagały od nich dużych dopłat do wspólnej kasy, lecz by obciążenia przerzucono np. na uczestników transakcji międzynarodowych.
Źródło: C-fam.org., AS.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.