Pakistan: surowa kara dla chrześcijańskiego małżeństwa

2010-03-03 00:00:00
Pakistan: surowa kara dla chrześcijańskiego małżeństwa

Na karę 25 lat więzienia za dotknięcie Koranu „nieczystymi rękoma” skazał chrześcijańskie małżeństwo sąd w Kasur w dystrykcie Pendżab w północnej części Pakistanu. Małżonkowie Munir Masih i Ruqqiya Bibi zostali wprawdzie w styczniu wypuszczeni na wolność za kaucją, ale wczoraj na podstawie wyroku sądu w Kasur zostali wtrąceni do więzienia na najbliższe ćwierć wieku.

Sprawa ciągnie się od grudnia 2008 r. Zdaniem agencji AsiaNews fundamentaliści islamscy skorumpowali policję, aby „odkryła nowe elementy” uzasadniające tak surową karę. Na skutek tak prowadzonego śledztwa małżonkowie zostali oskarżeni o bluźnierstwo.

Wprowadzona w Pakistanie w 1986 roku „ustawa o bluźnierstwie” stała się narzędziem dyskryminacji i przemocy. Przewidziano w niej karę dożywocia za obrazę Koranu oraz karę śmierci za obrazę proroka Mahometa. W ostatnich dwóch miesiącach na jej podstawie trzykrotnie orzeczono drastycznie surowe kary więzienia wobec chrześcijan.

11 stycznia trybunał w Faisalabadzie skazał na dożywocie 26-letniego Imrana Masiha za znieważenie i profanację Koranu. Miał on celowo spalić wersety Koranu oraz książkę w języku arabskim, by „podburzyć do nienawiści międzyreligijnej i obrazić uczucia muzułmanów”. 25 lutego trybunał w Karaczi skazał również na dożywocie innego chrześcijanina, Qamara Davida, który miał obrazić uczucia muzułmanów przez bluźniercze przekazy telefoniczne. Obrońcy praw człowieka zapowiedzieli, że w sprawie Munira Masiha i Ruqqiyi Bibi złożą apelację do Sądu Najwyższego w Lahaurze.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.