Pakistan: uroczystości w rocznicę pogromu chrześcijan
2010-08-04 00:00:00

W pierwszą rocznicę brutalnych ataków na chrześcijan w Pakistanie odbył się marsz, w którym wzięło udział ponad 2 tysiące osób – informuje „Nasz Dziennik”. Muzułmanie zaatakowali chrześcijańską dzielnicę miasta Godżra w prowincji Pendżab w sierpniu 2009 r. Jako pretekst wykorzystali pogłoskę o rzekomym zbezczeszczeniu Koranu przez dzieci z pobliskiej wsi. Z rąk napastników zginęło wówczas osiem osób. Część z nich spalono żywcem.
Mszę św. w intencji tych, którzy zginęli w ataku muzułmanów odprawił biskup Joseph Coutts, ordynariusz Fajsalabadu. Hierarcha wyraził zadowolenie, że marsz przebiegał spokojnie, a jego uczestnicy zachowali się bardzo godnie i nie dali się nikomu sprowokować.
Bp Coutts oskarżył policję o to, że - choć posiadała informację o zagrożeniu chrześcijan - nic nie zrobiła, by ich ochronić. Przedstawiciel lokalnej władzy Aamir Joel, który jest katolikiem, obiecał, że będą wywierane naciski na rząd, by wypłacił odszkodowania pokrzywdzonym i odbudował kluczową infrastrukturę, która została uszkodzona w wyniku ataków – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Gazeta przypomina o kampanii pod hasłem "Pakistan potrzebuje chusty św. Weroniki", prowadzonej przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Celem akcji jest doprowadzenie do zmiany pakistańskiego kodeksu karnego. Chodzi o tzw. prawo o bluźnierstwach, a przede wszystkim o dwa artykuły: 295b i 295c. Pierwszy dotyczy przestępstw przeciw Koranowi karanych dożywociem. Drugi mówi o aktach znieważenia Mahometa karanych śmiercią.
Ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że prawo o bluźnierstwach jest jak miecz Damoklesa wiszący nad pakistańskimi chrześcijanami. Stanowi jawne naruszenie ich praw religijnych i obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję. – W tym kraju są mniejszością, często prześladowaną w okrutny sposób. Nie można milczeć w obliczu cierpienia niewinnych ludzi. Jeśli nic nie będziemy robić, efekt będzie podobny do tego, co dzieje się np. w Egipcie, gdzie wciąż prześladowani są chrześcijańscy Koptowie – powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Cisło.
Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.