Papież do katolików w Szkocji: nie bójcie się udziału w życiu publicznym

2010-09-17 00:00:00
Papież do katolików w Szkocji: nie bójcie się udziału w życiu publicznym

Podczas homilii wygłoszonej w czwartek na Mszy św. odprawionej w Glasgow’s Bellahouston Park, papież Benedykt XVI zaapelował do katolików, by nie bali się prezentować swojej wiary w przestrzeni publicznej. – Dzisiaj - mówił - społeczeństwo potrzebuje wyraźnego nawoływania do poszanowania prawa do życia, ale nie w dżungli autodestrukcyjnej i swobodnie rozumianej wolności, lecz w społeczeństwie, które przyczynia się do prawdziwego dobra swoich obywateli.

Ojciec Święty zachęcił katolickich polityków, nauczycieli i osoby wykonujące różne zawody, aby nigdy nie zapominali, że talenty, którymi zostali obdarzeni powinni wykorzystywać w służbie wiary. Mówił, że nie należy się jej wstydzić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy panuje dyktatura relatywizmu i próbuje się zepchnąć kwestię wiary wyłącznie do sfery prywatnej. Sugeruje się, że religia zagraża wolności i równości. Tymczasem papież podkreślił, że „religia w gruncie rzeczy jest gwarantem autentycznej wolności i szacunku, i każe nam patrzyć na każdą osobę jak na brata czy siostrę”.

Benedykt XVI zwrócił się do wiernych, by zgodnie ze swoim powołaniem niejako promowali wartości religijne w miejscach pracy.

Papież zachęcał biskupów i kapłanów do stałego doskonalenia się i uświęcania w posłudze dla innych w imię Boże. Wezwał młodzież do porzucenia wszelkich uzależnień, do prawdziwego poznania Chrystusa i postępowania zgodnie z jego nauczaniem, by zachować godność dzieci Bożych.

Podczas piątkowego spotkania z uczniami szkół katolickich na terenie Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w dzielnicy Twickenham w Londynie, Benedykt XVI wezwał młodych Brytyjczyków, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością", lecz dążyli do świętości. Papież przestrzegł młodych ludzi przed wąską specjalizacją i ograniczaniem swoich horyzontów. „Świat potrzebuje dobrych uczonych, ale spojrzenie naukowe staje się niebezpiecznie wąskie, jeśli pomija religijny lub etyczny wymiar życia, tak jak i religia staje się wąska, jeśli odrzuca uprawniony wkład nauki do naszego rozumienia świata” – powiedział Ojciec Święty.

Źródło: CNA, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!